Są dokładnie oznakowane, a każde ciekawe miejsce opisane. Spacerując po leśnych szlakach na Gocławiu i Bukowie, można teraz poznać historię nie tylko Wieży Gocławskiej, ale też tę kryjącą się za tajemniczymi nazwami – Alt Buchholz, Weinberg, Julo czy Kaffeberg.
Z pomysłem wytyczenia takich turystycznych szlaków wyszli aktywiści z północy Szczecina. Mieszkańcy poparli tę inicjatywę w głosowaniu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, a zwycięski projekt zrealizował Zakład Usług Komunalnych.
Ustawienie tablic i przygotowanie oznakowania kosztowało ponad 140 tys. zł. Wykonawcą była firma SICH Polska Ewa Chrążewicz.
Szlak „po Zielonych Wzgórzach”, czyli wokół Wieży Gocławskiej, to pętla o długości około 3 kilometrów (SKM Gocław – Tęczowa – Wieża Gocławska – SKM Gocław). Ścieżka wijąca się po wzniesieniach zaprowadzi między innymi do miejsc, w których kiedyś funkcjonowały restauracje Weinberg, Julo i Kaffeberg. Dziś pozostało po nich niewiele, ale na umieszczonych obok tablicach można zobaczyć, jak wyglądały w czasach turystycznej świetności tej okolicy.
Drugi szlak wyznaczono na Bukowie, a dokładnie „po Starym Bukowie / Alt Buchholz”. To dawny folwark, który przyroda z czasem zamieniła w zieloną enklawę z bagnami i bujną roślinnością. Wytyczono tam 2,4-kilometrowy odcinek: Wkrzańska – Stare Bukowo – Dolina Gręzińca. Po drodze można zobaczyć między innymi Głaz Bukowski.
– Nowe szlaki, wraz z istniejącym żółtym szlakiem pieszym „Gocławskim”, który je łączy, ukazują piękno okolicy, idealnej na weekendowe spacery. Jest to również gratka dla poszukiwaczy śladów starego Szczecina – podkreśla Paulina Łątka z urzędu miasta.
Na trasie szlaków ustawione zostały mapy turystyczne przy ul. Koszalińskiej, ul. Narciarskiej i ul. Tęczowej.
Opisy szlaków i poszczególnych punktów znajdują się również na stronie: https://visitszczecin.eu/pl/szlak-bukowo.
Komentarze
16