Niemal 168 hektarów i wiele historii, które zagnieździły się w tym niezwykłym miejscu przez ponad 100 lat. Największy w Polsce i trzeci w Europie. Mowa oczywiście o Cmentarzu Centralnym. Chociaż pierwszy dzień listopada już dawno za nami - w ramach jesiennej aury, ale przede wszystkim w ramach zwiedzania miejsc niezwykłych, wycieczki Po Szczecinie tym razem spacerować będą tym wyjątkowym parkiem przyrodniczym.
Niespotykana, a przede wszystkim mocno różniąca się od poprzednich tras wycieczek Po Szczecinie, tym razem będzie dobrą okazją nie tylko do zwiedzenia ciekawych miejsc Szczecina, ale także dla chwili zadumy.
Na cmentarzu wybierzemy sobie wyjątkowe elementy, zarówno z trasy przyrodniczej jak i z trasy historycznej. Poznamy historie i pierwotne założenia estetyczne cmentarza, jednej z największych nekropolii Europy. Wybierzemy perełki z dwóch szlaków turystycznych cmentarza tworząc autorską trasę. - tłumaczy Grzegorz Kruszewski, przewodnik miejski.
Zasłużeni dla Szczecina
Cmentarz Centralny został założony w latach 1899-1900, we wschodniej części Gumieniec, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, zaś jego ostateczny kształt został nadany w 1918 roku przez Georga Hanniga, który był pierwszym dyrektorem Cmentarza Centralnego. Cmentarz otwarto 6 grudnia 1901 roku i od tego roku pochowano na nim ponad 300 tysięcy ludzi. Wśród nich tych wybitnych, o których pamięć powróci na sobotniej wycieczce.
Odwiedzimy nagrobki najsłynniejszych szczecinian, niezwykle zasłużone osobowości zarówno przedwojennego jak i powojennego szczecina. Odwiedzimy, tych o których opowiadaliśmy na dotychczasowych wycieczkach. - mówi Grzegorz Kruszewski.
Mayer i Szczerska
I tak przemierzając trasę wycieczki odwiedzimy m.in. wybitnych szczecinian, którzy tworzyli to miasto przed wojną – nie zabraknie Wilhelma Meyera-Schwartaua, chyba najsłynniejszego architekta Szczecina. Na tej wyjątkowej drodze swoje miejsce znajdzie nagrobek rodziny Toepferów, którzy m.in. byli właścicielami kopalni kredy w Puszczy Bukowej i fabryki cementu. Nie zabraknie również polskich nazwisk. W ten niezwykły sposób hołd złożymy pierwszemu komendantowi Daru Pomorza, Konstantemu Maciejewiczowi. Odwiedzimy także grób założycielki pierwszej w powojennym Szczecinie polskiej szkoły ponadgimnazjalnej – Janiny Szczerskiej.
Ale nie tylko wybitni szczecinianie pojawią się na trasie sobotniej wycieczki. Należy pamiętać, że Cmentarz Centralny jest obecnie jednym z najpiękniejszych parków przyrodniczych naszego miasta. I także pomniki przyrody znajdą swoje miejsce na trasie spaceru. W opowieści przewodnika znajdą się ciekawostki o drzewach, nie zabraknie informacji o idei Cmentarza Centralnego – jako Ogrodu Umarłych.
Idealna wycieczka na jesień
Ta wyjątkowa – ze względu na jesienny czas i miejsce – tak różna od poprzednich z serii Po Szczecinie zostanie zorganizowana z uwagi na prośby uczestników. Ponieważ koncepcja będzie zgoła różna od poprzednich, cena wycieczki będzie niższa. Warto również na ten spacer zabrać znicze – jak zapewnia Grzegorz Kruszewski – znajdzie się czas na to, by w zadumie zapalić świeczkę tym wybitnym ludziom z przeszłości.
Termin: 24.11.2012 [sobota], 10:00
Bilety: 15 zł
Zamówienia: www.poszczecinie.pl
Miejsce zbiórki zostanie przedstawione osobom, które zgłoszą się przez powyższą stronę.
Komentarze
3