Przekazują fundusze na działanie, zapewniają merytoryczną pomoc i szkolenia, dają miejsce na spotkania. Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin już od ośmiu lat zapewnia kompleksową pomoc aktywistom zrzeszonym w stowarzyszeniach, fundacjach, związkach, towarzystwach, federacjach czy klubach sportowych. Z ich bezpłatnego wsparcia skorzystało już ponad 400 organizacji pozarządowych.

Polacy coraz chętniej biorą sprawy w swoje ręce, by zmienić swoje najbliższe otoczenie. Cały czas rośnie liczba organizacji pozarządowych. Nie brakuje w nich ludzi ze świetnymi pomysłami, aktywizujących lokalną społeczność, zapewniających rozrywkę i edukację najmłodszym czy pomagających seniorom. Często jednak na przeszkodzie w ich działaniu stają sprawy formalne, brak podstawowego sprzętu, albo miejsca na zorganizowanie spotkania. W takich przypadkach pomaga Sektor 3 Szczecin, organizacja pozarządowa mieszcząca się w samym sercu miasta, przy al. Wojska Polskiego 63 (przy pl. Szarych Szeregów).

Tysiące godzin pomocy

Sektor 3 Szczecin zapewnia lokalnym organizacjom pozarządowym kompleksowe wsparcie. Jego wymiar najlepiej obrazują liczby. W ich siedzibie odbyło się już prawie 1500 spotkań w ramach wsparcia bieżącego. Na organizowanych przez nich szkoleniach można było spędzić łącznie 920 godzin. Przez 11 996 godzin sale w budynku przy al. Wojska Polskiego 63 były udostępniane organizacjom. Wszystko całkowicie bezpłatnie. W dodatku, w formie regrantingu na mini wydarzenia realizowane przez szczecińskie organizacje pozarządowe i w formie finansowania Indywidualnych Planów Rozwojowych dla organizacji przekazali podmiotom pozarządowym łącznie ponad 250 tys. zł.

Pomoc świadczona jest również osobom, które bardzo chętnie zaangażowałyby się społecznie, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. W Sektorze 3 dowiedzą się czym właściwie jest organizacja pozarządowa, otrzymają praktyczną pomoc przy pisaniu statutów czy wypełnianiu dokumentów sądowych.

- Oprócz wspierania już istniejących organizacji Sektor 3 pomaga w zakładaniu nowych. Wśród mieszkańców naszego miasta jest wiele osób, które nie mogą wysiedzieć na miejscu i chcą działać. Festyny na osiedlu, turniej piłki nożnej w szkole, plenery fotograficzne dla zapaleńców. Takie osoby najczęściej zakładają organizacje. Chcą działać bez względu na wszystko. My w Sektorze 3 jesteśmy od tego, aby pomóc takim aktywistom w kwestiach formalnych. – ­mówi Jan Karpierz, pracownik CWOP Sektor 3 Szczecin.

Sprawdź jak mogą pomóc

Każdy, kto działa w organizacji lub planuje założyć własną, musi koniecznie sprawdzić w czym Sektor 3 Szczecin może pomóc. A że jest tego całkiem dużo można się przekonać na stronie www.sektor3.szczecin.pl oraz www.facebook.pl/sektor3szczecin.

Działanie Sektor 3 Szczecin od 2010 roku finansowane jest ze środków Gminy Miasto Szczecin oraz w okresie listopad 2011 – luty 2014 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.