Po ponad 10 latach wznowione zostały prace budowlane przy inwestycji mieszkaniowej na rogu ulic Parkowej i Dubois. Zdaniem architekta Marka Orłowskiego, „to kuriozalna i skandaliczna inwestycja”. „Źle zbudowano dom, a teraz istniejący od dziesięcioleci chodnik został podzielony jakąś pochylnią i schodami” – krytykuje.
W 2008 roku mieszkańcy Szczecina mogli przyglądać się budowie nowej inwestycji na rogu ulic Dubois i Parkowej. Pustą przestrzeń pomiędzy dwoma kamienicami postanowiła zabudować spółka T.O.P. Infbud. Prace zaniechano jednak po roku, a niedokończony budynek przez kolejne lata pozostawał nietknięty.
„Zastosowano prymitywne i niebezpieczne rozwiązanie”
Roboty budowlane zostały jednak niedawno wznowione. Z tablicy informacyjnej wynika, że inwestor wciąż jest ten sam, a prace miały zakończyć się w 2021 roku. Jednak przed samym budynkiem prowadzone są jeszcze ostatnie prace, związane z nowym chodnikiem.
Zdaniem architekta i wieloletniego prezesa szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Marka Orłowskiego, inwestycja jest źle wykonana a nowy chodnik będzie stwarzać niebezpieczeństwo dla osób z niego korzystających.
– Podłoga parteru budynku jest za wysoko w stosunku do chodnika, co jest kardynalnym błędem projektowym i wykonawczym. Do budynku trzeba jednak wejść, więc inwestor podnosi chodnik i buduje w przestrzeni publicznej schody – informuje.
Jednocześnie dawny prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich zwraca uwagę, że „nawet w historycznych kamienicach opuszcza się partery do poziomu chodnika”. Podaje przy tym przykłady z ulicy Śląskiej oraz restauracji przy ul. św. Wojciecha.
– To nie jest techniczny problem. Przecież nie wyobrażamy sobie, że na przykład przy ulicy świętego Wojciecha ktoś na płaskim chodniku wybudował jakieś karkołomne pochylnie i stopnie – dodaje architekt Marek Orłowski.
„Co z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, wózkami dla dzieci?”
Poprosiliśmy magistrat o wyjaśnienie, czy prace związane z dzieleniem i podwyższaniem chodniku są prowadzone legalnie.
– Projekt został uzgodniony z tutejszym zarządem – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. – Roboty polegają na budowie zjazdu i przebudowie chodnika wzdłuż ulicy Dubois po stronie i na wysokości nieruchomości. Oprócz budowy zjazdu i przebudowy chodnika, budowane są pochylnie prowadzące do wejścia obiektu.
– Co z osobami niepełnosprawnymi, wózkami dla dzieci, starszymi osobami? Co będzie, kiedy te przeszkody przykryje śnieg? Jak ktoś złamie tam nogę, to będzie krzyk – ostrzega szczeciński architekt.
Czekamy także na odpowiedź inwestora, dlaczego parter nowego budynku jest wyższy, co wymusiło wybudowanie stopni prowadzących do wejść. Do sprawy powrócimy.
Komentarze
0