Zarząd Województwa rozstrzygnął przetarg na wykonawcę nowej, skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Wybuduje ją Mostostal Warszawa Spółka Akcyjna, która swoją pracę wyceniła na blisko 200 mln zł.
Za te pieniądze zrewitalizowany ma zostać budynek dawnej przychodni przy ul. Piłsudskiego, a tuż za nim (od strony ul. Mazowieckiej) planuje się budowę nowego, ekologicznego, budynku pasywnego. Do nowoczesnego kompleksu przeniosą się wszystkie wydziały Urzędu Marszałkowskiego, które dziś rozsiane są po całym mieście.
Przypomnijmy, że Zarząd Województwa sporo do tej inwestycji dołoży, bo pierwotnie jej koszt szacowano na 122 mln zł. Wyniki przetargu pokazały jednak, że jedyna zainteresowana firma – Mostostal Warszawa – chce dużo więcej pieniędzy.
Kompleks ma być gotowy w 2022 r.
Realizacja tej inwestycji pozwoli ograniczyć koszty działania urzędu, który dziś musi wynajmować kilka nieruchomości w całym mieście. Marszałek podkreśla również, że dużym pozytywem dla miasta będzie rewitalizacja kwartału w samym centrum.
Wkrótce zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Od tego czasu będzie miał on 21 miesięcy na przebudowę dawnej przychodni i 33 miesiące na postawienie za nią nowego budynku.
- Nowa siedziba zaakcentuje to, że Pomorze Zachodnie jest najbardziej ekologicznym regionem w Polsce, że stawiamy na naturę i dążenie do tego, aby ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Budynek pasywny będzie wyjątkowy w skali kraju. Również obiekt przy ul. Piłsudskiego zostanie przebudowany w taki sposób, aby był energooszczędny – komentuje marszałek Olgierd Geblewicz – Przeprowadzenie tej inwestycji nie byłoby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich.
Jedyna taka siedziba samorządu województwa
W nowym gmachu, od strony ul. Mazowieckiej, będą wykorzystane innowacyjne rozwiązania, znacząco zmniejszające zapotrzebowanie na energię. Np. na oszczędność wody pozwoli wykorzystanie deszczówki do spłukiwania toalet, a zainstalowane czujniki pozwolą monitorować, czy nigdzie nie ma wycieków. Będzie to jedyna siedziba samorządu województwa w Polsce stworzona w ramach budownictwa pasywnego. Znajdzie się w nim specjalna ścieżka edukacyjna, która pokaże, w jaki sposób nowoczesne budownictwo może ograniczać negatywny wpływ na środowisko.
Projekty obu budynków otrzymały prestiżowe certyfikaty BREEAM, potwierdzające, że będą spełniać szereg rygorystycznych warunków związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów.
Komentarze
15