W środku niepozornego lasu we wschodniej części Pomorza Zachodniego można dotknąć naprawdę odległej historii. Poukładane na sobie olbrzymie głazy są grobowcami powstałymi cztery tysiące lat przed Chrystusem. Megality w Borkowie już teraz są atrakcją turystyczną, a wkrótce powstanie wokół nich park rekreacyjno-przyrodniczy.

Borkowo położone jest w powiecie sławieńskim, w gminie Malechowo. Wystarczy stamtąd przespacerować się pół kilometra w głąb lasu, by znaleźć tajemnicze głazy, a właściwie megality.

– Pod nazwą megality, kryje się wiele różnych struktur wielkokamiennych. Ich formy są bardzo zróżnicowane – tłumaczy Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii w Uniwersytecie Szczecińskim. – Borkowo jest stanowiskiem wyjątkowym w skali Polski, ponieważ znajduje się tutaj jedyny znany i przebadany tzw. grobowiec komorowy.

Obiekty sprzed kilku tysięcy lat przyciągają uwagę. Niewielkie Borkowo odwiedzają turyści nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.

– Megality w Borkowie są unikatowym miejscem, które stanowi wielką atrakcję w naszej gminie. Chcielibyśmy to miejsce jeszcze bardziej uatrakcyjnić i spowodować, że ruch turystyczny będzie odbywał się tutaj na jeszcze większą skalę – mówi Natalia Kaczmarska, kierownik Referatu Promocji, Rozwoju i Kultury w Urzędzie Gminy Malechowo.

Będzie ścieżka dydaktyczna i fotościanka

Stąd pomysł budowy parku rekreacyjno-przyrodniczego o nazwie „Megality Borkowo”. Na jego stworzenie pozyskano już dofinansowanie unijne. W pierwszym etapie powstanie ścieżka dydaktyczna prowadząca w kierunku kamiennego grobowiska.

– Znajdzie się przy niej tablica historyczna z informacjami odnośnie charakteru tego miejsca, a na tablicach przyrodniczych ciekawostki na temat fauny i flory. Dodatkowo przygotujemy dla turystów fotościankę, na której będzie można wykonać pamiątkową fotkę oraz tablicę przezierną. Zamontowane zostaną też elementy małej infrastruktury turystycznej, jak kosze do segregacji śmieci i stojak na rowery – wylicza Natalia Kaczmarska.

W sierpniu na terenie megalitów odbyły się badania wykopaliskowe archeologów. Wytyczono bieg przyszłej ścieżki dydaktycznej, a także znaleziono historyczne obiekty, które zostaną zewidencjonowane i trafią do muzeum w Koszalinie.

„Wydaje się, że jest jeszcze wiele do odkrycia”

To jednak na pewno nie koniec badań naukowców. – Nie wszystkie obiekty zostały przebadane wykopaliskowo. Dzięki nowoczesnym technologiom, którymi posługuje się teraz archeologia, wiemy, że jest więcej miejsc do dokładnego zbadania. Wydaje się, że jest jeszcze wiele do odkrycia – uważa Agnieszka Matuszewska.

Dzięki planowanym inwestycjom, zachodniopomorskie Borkowo może stać się polskim Stonehenge. To nazwa najbardziej znanej w Europie budowli megalitycznej, która znajduje się w Wielkiej Brytanii.