Ewa Czerwińska-Romanowska – Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Grafiki, dyplom w 1997 roku w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem prof. Tadeusza Jackowskiego oraz w Monachium – Academia Polona Artium. W roku 2002 uzyskała kwalifikacje I stopnia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez wiele lat mieszkała i poświęcała się pracy twórczej w Niemczech.
Jest autorką projektu „Otwarte pracownie”, który realizowała w Monachium i na prowincji bawarskiej. W oku 2008 powróciła do Polski i zajmuje się pracą pedagogiczną – obecnie w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Wklęsłodruku i Grafiki Cyfrowej na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wcześniej, od 2008 roku, pracowała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Jest członkiem Związku Artystów W Murnau w Niemczech oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.
W latach 1997 - 2010 powstały cykle graficzne zrealizowane w technice wklęsłodruku „Augustenstrasse”, „Przemarsz aniołów przez Augustenstrasse”(formy przestrzenne), „Adam i Ewa”, ”Wildpark”, „Rozmowy o piekle i niebie” cykle malarskie „Krajobraz metafizyczny”, jak również cykl prac malarskich wykonanych w technice cyfrowej „Przebieralnia”, „Krajobraz metafizyczny”, „Strachy na wróble”, „Cementownia” oraz cykl obiektów „Miasto”.
Myśli artystycznej Ewy Czerwińskiej - Romanowskiej towarzyszy analityczne spojrzenie na procesy, które formują tok wydarzeń ludzkiej egzystencji, na wewnętrzny konflikt między pierwiastkiem duchowym i fizycznym. Kadrowanie form, wykorzystanie zmiennych punktów widzenia, wycinkowość ujęć prowokuje sytuację, iż dopełnienie ich może nastąpić poza granicami materii, na której są umieszczone. Zamysł autorki jest prowokacją wobec odbiorcy, pozostawia mu wybór decyzji o jakości jego uczestnictwa. Może pozostać widzem, ale istnieje także inne rozwiązanie - możliwość aktywnego zaangażowania by stać się uczestnikiem spektaklu.
Komentarze
0