Gdzie i kiedy?
Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84, Szczecin
piątek, 17 listopada 2023, 20:00
Za ile?
140/160 zł
W Willi Lentza wystąpi dwukrotnie Anaïs Gaudemard – francuska instrumentalistka zaliczana do grona najlepszych współczesnych harfistek świata.

Absolwentka Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon jak i Haute École de Musique de Lausanne (tytuł Master of Arts z najwyższym wyróżnieniem) była laureatką Fondation d'Entreprise Banque Populaire.

Solistka o międzynarodowej renomie, ceniona za wrażliwość gry i bogactwo brzmienia zdobyła kilka ważnych wyróżnień, w tym: Pierwszą Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie „Korony Ariadny” Murraya Schafera na Międzynarodowym Konkursie Harfowym w Izraelu (2012), „Thierry Scherz Preis”(2015) na festiwalu Sommets Musicaux w Gstaad, II Nagrodę i Nagrodę Münchener Kammerorchester Prize na Konkursie ARD w Monachium (2016) oraz nominację nadaną przez Philharmonie de Paris i Fundację Calouste Gulbenkian w Lizbonie do nagrody „ECHO Rising Star” (2018/2019). Institut de France przyznał jej niedawno nagrodę Tissier-Grandpierre w uznaniu znaczących sukcesów cenionej instrumentalistki na świecie.

Artystka współpracowała m.in. z Lucerne Festival Orchestra, Munie de Lausanne jak również z takimi dyrygentami, jak: Claudio Abbado, Leo Hussain, Nir Kabaretti, Emmanuel Krivine, Kazushi Ono, Leonard Slatkin i Constantin Trinks. Harfistkę oklaskiwano w Wiener Konzerthaus, Elbphilharmonie w Hamburgu, Kölner Philharmonie, Barbican Centre London, Philharmonie de Paris, Philharmonie du Luxembourg, Calouste Gulbenkian Foundation Lisbon, BOZAR Bruxelles, Palau da Musica Catalana, Festspielhaus Baden-Baden, Casa da Musica Porto, Konserthuset Stockholm i Concertgebouw Amsterdam.

Oprócz występów solistycznych jako pedagog prowadzi również kursy mistrzowskie w Chinach, Izraelu Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Jej debiutancką płytę „Harp Concertos” (poświęconą Debussy’emu, Boïeldieu i Ginasterowi), wydaną przez Clavès Records nominowano do ICMA (International Classical Music Awards), a najnowszy album „Solo” z utworami Bacha, Fauré, Hersanta, Hindemitha, Renié i Scarlattiego, zarejestrowany przez Harmonia Mundi spotkał się z wielkim uznaniem wśród melomanów.

Wraz z Anaïs Gaudemard wystąpi również śpiewaczka – Nadja Korovina. Nadja Korovina studiowała śpiew operowy w Akademii Muzycznej im. Hannsa Eislera w Berlinie pod kierunkiem prof. Thomasa Quasthoffa. Następnie została zatrudniona w Operze Państwowej w Berlinie, a następnie w Deutsche Oper Berlin, gdzie specjalizowała się w rolach dramatycznych Verdiego. Obecnie przygotowuje nagranie „Cichych pieśni” Valentina Sylvestrova.

 

PROGRAM

Ludwig Spohr (1784-1859) – Fantazja c-moll na harfę op.35 (utwór dedykowany żonie harfistce Dorocie Henriecie Spohr, z domu Scheidler)

Albert Zabel (1834-1910) – „La Source”

Fryderyk Chopin (1810-1849) – Pieśni

Elias Parish Alvars (1808-1849) – Introdukcja i wariacje na temat „Normy” Belliniego

Claude Debussy (1862-1918) – „Clair de lune”, 1ère arabesque

David Robert Coleman (ur. 1952) – „Nachtstück”

Philippe Hersant (ur. 1948) – „Bamyan”

Gabriel Fauré (1845-1924) – Impromptu op.86 na harfę