Gdzie i kiedy?
Różanka
sobota, 22 lipca 2017, 14:00
Za ile?
darmowe
Warsztaty kiszenia ogórków, tworzenie mebli z kartonu, zwiedzanie Opery na Zamku, wykłady o polskich meblach i wzorach, przygotowywanie recepty na swój indywidualny zapach, warsztaty instrumentalne – m.in. takie atrakcje zaplanowano w ramach nowego cyklu wydarzeń „Polska – znaki szczególne”.
„Polska – znaki szczególne” to nowatorski projekt edukacyjny Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Jego uczestnicy podczas kilku wakacyjnych spotkań w Ogrodzie Różanym będą odkrywać polskie smaki, zapachy, dźwięki, kolory, wzory, przedmioty codziennego użytku, filmy, zdjęcia, książki, miejsca. Jak mówią organizatorzy, choć nie do końca jesteśmy tego świadomi, wszystko to daje nam codzienne poczucie bycia Polakiem. Podczas zajęć pośrednio poruszane będą również tematy wartości, takich jak: poczucie wspólnoty, odpowiedzialność w społeczeństwie, ekologia, ekonomia. Poza warsztatami w programie cyklu „Polska – znaki szczególne” znalazły się wykłady i wizyty studyjne.

Organizatorzy zapraszają dziadków z wnukami i rodziców (opiekunów) z dziećmi. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Program:

1. POLSKIE DŹWIĘKI
sobota, 8 lipca, godz. 11.00-13.00 Opera na Zamku, godz. 14.00 Ogród Różany

Opera i Różanka to miejsca, do których zawitają uczestnicy w ramach poszukiwania dźwięków i historii polskiej muzyki. W tych okolicznościach zostanie przybliżony temat pieśni patriotycznych. Zgłoszenia na zwiedzanie Opery kierować należy na e-mail: polska_znaki@saa.pl do 7 lipca, godz.16.00.

2. POLSKIE MEBLE
sobota, 22 lipca, godz. 14.00 Ogród Różany

Wykład o meblach z Polski, historii polskiego wzornictwa, meblarstwa oraz potrzebach i trendach w kontekście projektowania przestrzeni w domu w ujęciu wykluczenia, niepełnosprawności i starzejącego się społeczeństwa. Część warsztatowa to wykonanie mebli z kartonu.

3. POLSKIE WZORY
sobota, 29 lipca, godz. 14.00 Ogród Różany

Wykład o deseniach i wzorach, które są charakterystyczne dla Polski – jej folkloru, charakterystycznych produkowanych wzorów na tkaninach, tapetach, neonach, papierach pakowych. Na postawie polskich ludowych wzorów i innych przez lata modnych każda z par wykona metr bieżący polskiego wzoru.

4. POLSKIE SMAKI
sobota, 5 sierpnia, godz. 14.00 Ogród Różany

Opowieść o polskich smakach. Nie zabraknie wspomnień i dyskusji seniorów oraz juniorów na temat ulubionych smaków i potraw. Zaplanowano warsztaty kiszenia ogórków. Wszyscy uczestnicy będą mieli przed sobą zadanie zrobienia dwóch słojów kiszonych ogórków.

5. POLSKIE ZAPACHY
sobota, 12 sierpnia, godz. 14.00 Ogród Różany

Wykład dotyczący polskich zapachów w kontekście wspomnień, natury, a także polskiego perfumiarstwa. Na spotkaniu omówione zostaną biologiczne podstawy, wpływ i rola zapachu w życiu człowieka. Przykłady polskich zapachów. Przygotowanie recepty na swój indywidualny zapach.

Informacje o kolejnych odcinkach programu dostępne będą na stronie www.saa.pl

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym cyklu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami Szczecińskiej Agencji Artystycznej są: Akademia Sztuki, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Opera na Zamku w Szczecinie, Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Urząd Miasta Szczecin.