Gdzie i kiedy?
sobota, 16 lutego 2013, 18:00
Za ile?
sala ks. Anny Jagiellonki, bilety w cenie 40 zł (30 zł w przedsprzedaży) do nabycia w kasie Zamku tel. 91 43 47 392 oraz CIKIT tel. 91 48 91 630
W programie koncertu najpiękniejsze operetkowe i musicalowe utwory miłosne

Joanna Tylkowska - sopran

W 2002 roku ukończyła z wyróżnieniem bydgoską Akademię Muzyczną. Od 2010 roku jest pedagogiem Akademii Sztuki w Szczecinie, w 2012 roku obroniła pracę doktorską na temat postaci kobiecych w operach Mozarta. Kunszt wokalny doskonaliła uczestnicząc w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. R. Karczykowskiego, prof. A. Pearce, prof. Ch. Elssnera, a także festiwalach muzycznych tj. Kangasniemi Music Festival - Finlandia, Międzynarodowy Festival Muzyki Wiedeńskiej - Wrocław, Festiwal „Dotknięcie Żywiołów” – Kraków, organizowany przez Europäische Festspielinitiative.

W 2003 debiutowała w szczecińskiej Operze na Zamku partią Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta. Od roku Artystka 2005 pozostaje solistką tej Opery. Współpracuje również z Operą Krakowską (G. Verdi Traviata, G. Verdi Rigoletto, St. Moniuszko Halka, G. W Gluck Orfeusz i Eurydyka) oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu (St. Moniuszko Paria).

Od czasu debiutu w 2003 roku Joanna Tylkowska wzięła udział w wielu ważnych projektach koncertowych (m.in. w Gali „Opera Night” w Szanghaju, gdzie wystąpiła z Solistami Shanghai Grand Theatre), w ramach których wykonała partie solowe m.in.: W.A Mozarta (Requiem, Exsultate, jubilate), G. Faure (Requiem), C. Saint-Saensa (Oratorio de Noel), A.Vivaldiego (Gloria), G.B Pergolesiego (Stabat Mater), H. Villa-Lobos (Bachianas Brasileiras), J. Stalmierskiego (Hymn do Słońca); w spektaklach operowych (m.in. w paryskiej i polskiej prapremierze „Iwony księżniczki Burgunda” Z. Krauze’go, w operach W.A Mozarta: Wesele Figara (partia Hrabiny i Zuzanny), Cosi fan tutte (p. Fiordiligi), Czarodziejski Flet (p. Paminy), G. Verdiego Traviata (p.Violetty), Rigoletto (p. Hrabiny Ceprano), R. Straussa Kawaler Srebrnej Róży (p. Sofie), V. Belliniego Lunatyczka (p. Lizy), L.van Beethovena Fidelio (p. Marzeliny), G. W. Glucka Orfeusz i Eurydyka (p. Eurydyki), C. Orfa Mądra (p. Mądrej), C. Monteverdiego Koronacja Poppei (p. Poppei), St. Moniuszki Halka (p.Zofii), Paria ( p.Braminki), jaki i w spektaklach operetkowych: J. Strauss Zemsta Nietoperza (p.Rosalindy), J. Strauss Wiedeńska Krew (p. Franceski Cagliari), F. Lehar Kraina Uśmiechu (p.Lizy), F. Lehar Cygańska Miłość (p.Ilony).

Z zespołem Opery na Zamku odbyła kilkukrotne zagraniczne tournée po krajach Europy, między innymi w Belgii i w Holandii (W. A. Mozart Wesele Figara, V. Bellini Lunatyczka, L. van Beethoven Fidelio), w Hiszpanii (R. Strauss Kawaler Srebrnej Róży ) oraz w Niemczech, (J. Strauss Wiedeńska Krew, G. B Pergolesi La serva padrona). W 2009 roku gościła również we Włoszech, w sycylijskim Teatro San Giorgio. Artystka wykonała partię solową w Requiem dla pewnej Polki i Good Night H. M. Góreckiego. Niezwykle znacząca była również możliwość zadebiutowania na scenie Opery Narodowej w Warszawie podczas prestiżowego koncertu „Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora” w 2008 r.

W roku 2012 Joanna Tylkowska otrzymała nominację do Bursztynowego Pierścienia dla najlepszego aktora roku za rolę Rosalindy w Zemście Nietoperza J. Straussa.

Paweł Wolski - tenor

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Wojciecha Maciejowskiego. Swoje umiejętności doskonalił na wokalnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów: Halinę Łazarską, Jewgienija Nesterenko, Ryszarda Karczykowskiego, Piotra Kusiewicza, Jadwigę Rappe oraz Marka Gaszteckiego. Debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w spektaklu Czarodziejski flet (2005). W tym samym roku wystąpił w Lukrecji Borgii na Międzynarodowym Festiwalu Operowym w Szwajcarii. W latach 2006-2008 był solistą Teatru Muzycznego w Poznaniu. Od roku 2008 jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie. Miał przyjemność koncertować z wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami: Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Luxemburgu, Mahler Chaber Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Radia i Telewizji w Budapeszcie, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Barokowa Orkiestra Kameralna Accademia dell'Arcadia w Poznaniu, a także Orkiestrami Filharmonii - Szczecińskiej, Poznańskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Kaliskiej, Słupskiej Synfonia Baltica, Poznańskiej i Świętokrzyskiej. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Kent Nagano, Gustav Kuhn, Tugan Sokhiev, Bramwell Tovey, Stefan Stuligrosz, Mieczysław Dondajewski czy Łukasz Borowicz. W swoim repertuarze posiada blisko 30 partii operowych i operetkowych, m. in. Ismaele (Nabucco), Lindoro (L'italiana in Algieri), Alfredo (La Traviata), Vladimir Lensky (Eugeniusz Oniegin), Sou-Chong (Das Land des Lächelns), Sandor Barinkay (Der Zigeunerbaron), Alfred (Die Fledermaus), Hrabia Baldwin Zedlau (Wiener Blut). Był także wykonawcą dzieł muzyki oratoryjno-kantatowej takich jak: Carmina Burana C. Orffa, Requiem, Krönungsmesse W. A. Mozarta, Nelsonmesse J. Haydna, Magnificat J. S. Bacha, Te Deum A. Charpentiera, Die Sieben Worte Jesu am Kreuz C. Franka, Completorium G. G. Gorczyckiego, Księga pieśni J. Stalmierskiego (prawykonanie) i innych.

Michał Francuz - fortepian

Urodzony w 1980 w Szczecinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku dziewięciu lat w PSM I-go stopnia w Szczecinie. W latach 1992-1998, kontynuował swój rozwój w Państwowym Liceum Muzycznym w Szczecinie w klasie fortepianu dr Mikołaja Szczęsnego. Obecnie jako absolwent Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie studiował pod kierunkiem profesora Waldemara Andrzejewskiego, jest jej pracownikiem i aktywnie uczestniczy w akademickiej działalności koncertowej. Współpracuje ze studentami wydziału wokalnego oraz z wydziałem smyczkowym i instrumentalnym jako pedagog na wydziale Instrumentalnym oraz w Katedrze Kameralistyki. Od wielu lat funkcjonuje w działalności koncertowej jako muzyk solowy oraz kameralista promując przy tym muzykę klasyczną w Polsce jak i za granicą. Jest laureatem II nagrody na trzyetapowym Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Racconigi we Włoszech (2003), II nagrody na Międzyuczelnianym Konkursie im. Miłosza Magina w Łodzi oraz Grand Prix za najlepsze wykonanie Mazurków F. Chopina (2003), finalistą konkursu o stypendium Yamachy w Bydgoszczy (2004), trzykrotnym stypendystą Towarzystwa Przyjaciół Szczecina, uczestnikiem Mistrzowskich Kursów Pianistycznych, gdzie pracował pod kierunkiem m.in.: prof. Haliny Czerny – Stefańskiej, prof. Waldemara Wojtala, prof. Wiktora Mierżanowa, prof. Kevina Kennera, prof. Irmy Hoffmeister. Inaugurował recitalem fortepianowym Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Antoninie, wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podróżował z recitalami po wielu scenach Europy tj. Berlin, Hamburg, Stuttgart, Zurych, Madryt, Saragossa, Barcelona, Marvao, Lizbona, Rzym, Mediolan, Turyn, Kopenhaga, Paryż.