Gdzie i kiedy?
niedziela, 22 stycznia 2012, 18:00
Za ile?
sala Anny Jagiellonki, wstęp 30 zł
Jak drogie są wspomnienia to cykl spotkań z piosenką retro. W trakcie tej sentymentalnej podróży po teatrzykach i kabaretach przedwojennych i tuż powojennych usłyszymy najpiękniejsze piosenki o miłości, znane szlagiery filmowe i kabaretowe przeplatane barwnymi anegdotami teatralnymi.

Niech to zostanie miedzy nami jest spektaklem złożonym w całości z piosenek Mariana Hemara. Miłym zaskoczeniem będzie przypomnienie - obok popularnych szlagierów – także utworów mniej znanych. Marian Hemar – jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i twórców kabaretowych. Urodził się 6 kwietnia 1901 r. w rodzinie żydowskiej we Lwowie. Tam też na sławnym Uniwersytecie Jana Kazimierza studiował medycynę i filozofię, jednakże już od młodości szczególne miejsce w jego życiu zajmowała literatura, zwłaszcza zaś literatura polska. W latach 1918-1920 z wielkim zaangażowaniem brał udział w walkach o Lwów. W roku 1925 opuścił ukochane miasto, by osiąść w Warszawie. Tutaj szybko został kierownikiem literackim takich kabaretów jak: Qui Pro Quo, Banda i Cyrulik Warszawski. Wraz z Julianem Tuwimem, Janem Lechoniem i Antonim Słonimskim stworzył wiele skeczy, dowcipów i szopek politycznych. Był także współpracownikiem "Wiadomości Literackich" i "Wiadomości", a w latach 1934-1935 dyrektorem teatru Nowa Komedia w Warszawie. We wrześniu 1393 r. poszukiwany przez gestapo autor musiał uciekać z miasta. Przedostał się do Rumunii, a w latach 1940-1941 był żołnierzem Karpackiej Brygady w Palestynie i w Egipcie, gdzie walczył m.in. pod Tobrukiem. W wojsku prowadził działalność kulturalno-oświatową. Dla swej brygady napisał hymn i skomponował do niego melodię. Stworzył także "Czołówkę Teatralną", pisząc do niej teksty, które są śpiewane do dziś. Jego dorobek literacki jest ogromny, obejmuje ponad 3000 niezwykle popularnych piosenek, do których sam skomponował muzykę, setki wierszy, kilkanaście sztuk i słuchowisk radiowych.

Wykonawcy: Ewa Makomaska Wojciech Machnicki Fortepian oraz kierownictwo artystyczne: Zbigniew Rymarz Słowo: Krzysztof Machowski