Gdzie i kiedy?
niedziela, 15 kwietnia 2012, 16:00
Za ile?
30 zł
Jak drogie są wspomnienia to cykl spotkań z piosenką retro. W trakcie tej sentymentalnej podróży po teatrzykach i kabaretach przedwojennych i tuż powojennych usłyszymy najpiękniejsze piosenki o miłości, znane szlagiery filmowe i kabaretowe przeplatane barwnymi anegdotami teatralnymi.

Kwartet rewelersów Sweet four

Krzysztof Machowski – tenor

Alfred Schelenz – tenor

Adam Baran – baryton

Michał Marszałek – bas

Roman Zieliński – fortepian

Adam Kuliś – słowo

W programie utwory R. Erwina, H. Warsa, J. Peterburskiego, A. Karasińskiego oraz muzyka amerykańska lat dwudziestych i czterdziestych.

Kwartet wokalny "Sweet Four" ("Słodka Czwórka") powstał w czerwcu 1991 r. z inicjatywy Krzysztofa Machowskiego kierownika artystycznego zespołu.To nie był czas rewelersów. A jednak właśnie wtedy czterech facetów ze szczecińskich zespołów artystycznych spotkało się, żeby wrócić do tradycji śpiewaczych okresu międzywojennego a także powojennego XX w. To tam szukali wzorców i inspiracji doskonale odnajdując się w twórczości eleganckich głosów pod muszką - Chóru Dana, Chóru Juranda, Chóru Czejanda. Dziś repertuar zespołu tworzą także standardy jazzowe, utwory ludowe, piosenki kabaretowe, piosenki dla dzieci, negro spirituals, muzyka sakralna, kolędy. Z każdego występu robią wysmakowane show w stylu przedwojennych rewelersów, który pozostaje pierwszorzędną wizytówką "Słodkiej Czwórki".

Lekkość i profesjonalizm z jakim śpiewający a cappella członkowie kwartetu wykorzystują różne gatunki muzyczne szybko została doceniona. "Słodka Czwórka" ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i za granicą. Brała udział w programach kabaretowych („Piwnica pod Baranami” w Krakowie, szczecińska „Piwnica przy Krypcie”) i programach telewizyjnych TVP2 i TV Polonia. Można ją było także usłyszeć na koncertach w Szczecinie w Zamku Książąt Pomorskich, Filharmonii Szczecińskiej, Klubie 13 Muz.

 

Program:

R. Erwin (opr. Włodzimierz Sołtysik) – Całuje twoją dłoń madame

H. Wars – Sex appeal

H. Wars – Już taki jestem zimny drań

J. Petersburski – To ostatnia niedziela

A. Karasiński – Francois

J. Petersburski – Cztery nogi

muzyka amerykańska lat dwudziestych i czterdziestych.

 

 

Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy

18.04.2012 (środa), godz. 19.30, sala ks. Anny Jagiellonki, wstęp wolny

Koncert Inauguracyjny V Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego

Florent Héau – klarnet

Karolina Stańczyk – fortepian

W programie utwory F. Poulenca, C. Saint- Saënsa, C. M. Widora.

Florent Héau (Francja)

Urodził się w 1968 roku. Jest absolwentem klasy klarnetu Michela Arrignon, paryskiego Conservatoire National Supérieur de Musique, gdzie zdobył nagrodę Premier Prix. W 1991 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Tulonie (Toulon International Music Competition). W kolejnych latach, jako członek duetu Héau – Zygmanowski (klarnet fortepian), został laureatem I nagrody konkursów takich jak: Paris International Chamber Music Competition (1994) czy Fnapec „musique d'Ensemble” (1995). Następnie Florent Héau rozpoczął swą działalność koncertową, wykonując przede wszystkim muzykę kameralną we Francji, Japonii i wielu krajach europejskich z partnerami takimi jak Prazak Quartet czy Parisii Quartet, a także występując jako solista z towarzyszeniem orkiestr European Camerata, The Orchestre Symphonique Françaic, The Ensemble Orchestral de Paris. W 1997 roku Héau rozpoczął cykl wykonań Chant des ténèbres (koncertu swego autorstwa na klarnet i orkiestrę smyczkową). W 1996 roku Héau założył teatr muzyczny „Les Bons Becs”. We współpracy z „Tempete sur les anches” „dowcipem muzyczno poetyckim” na klarnet i perkusję) stworzył estetyczną mieszankę języka muzyki i ciała w formie pantomimy. Przedstawienie to było prezentowane we Francji i wielu innych krajach europejskich (Hiszpania, Szwecja, Włochy, Dania, Niemcy). Héau, jako spadkobierca wspaniałych tradycji francuskiej szkoły klarnetowej, był w latach 1999- 2003 asystentem profesora M. Arrignon w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Obecnie jest profesorem klarnetu w Conservatoire National Supérieur de Rueil Malmaison.

 

Karolina Stańczyk 

Pianistka – kameralistka, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu filia w Szczecinie w klasie fortepianu prof. Franciszka Gajba. Obecnie pracuje jako wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie, a także nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego. Laureatka trzech edycji Stypendium Artystycznego Miasta Szczecin. Brała udział w przesłuchaniach, konkursach i festiwalach zdobywając liczne wyróżnienia jako pianista – akompaniator (m.in. IV Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych we Wrocławiu, Ogólnopolski Konkurs  Instrumentów  Dętych „MINIATURA 2011” w Bydgoszczy, XXXIV Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku ).Występowała jako solistka i kameralistka (m.in. Biennale Muzyki Współczesnej, Festiwal Muzyki Współczesnej im.          W.Lutosławskiego, CONtemplacje Muzyki Novej, Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy, Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy ). Koncertowała z tak znakomitymi artystami jak Joseph Wytko, Karel Dohnal, Jan Jakub Bokun. Jako pianista – akompaniator towarzyszyła uczestnikom Letniej Akademii Instrumentów Dętych w Myśliborzu, Nadmorskich Kursów Muzycznych w Łebie, Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych w Szczecinie. Współpracuje z Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Zespołem Wokalistów i Instrumentalistów „Camerata Nova”.

 

V Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy (18-22 kwietnia 2012 r.) to kontynuacja czterech poprzednich edycji Festiwalowych, które miały miejsce w latach 2005 - 2010. Organizatorem Festiwalu jest Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, współorganizatorem V edycji jest Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie, a partnerami są następujące instytucje kulturalne Miasta Szczecin: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Opera na Zamku, Zamek Książąt Pomorskich, Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa, oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Marka Jasińskiego.

W ostatniej edycji  wzięło udział ponad 100 uczestników z całej Polski. Odbyły się  koncerty  towarzyszące, warsztaty, wykłady i prezentacje multimedialne.

Festiwal skierowany jest do uczniów polskich Szkół Muzycznych I i II st.  oraz studentów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznych z Polski i zagranicy.

Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki klarnetowej, podnoszenie poziomu nauczania gry na klarnecie oraz wymiana doświadczeń uczniów i pedagogów z kraju i zagranicy.

Ideą Festiwalu jest promocja Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego oraz stworzenie przestrzeni do spotkania środowiska muzycznego klarnecistów - uczniów, pedagogów, artystów, solistów, miłośników muzyki klarnetowej.

Festiwal odbywa się pod Mecenatem  Miasta Szczecin oraz Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat Medialny sprawują: TVP Szczecin, Polskie Radio Szczecin oraz Kurier Szczeciński.

Podczas Festiwalu  odbędą  się  warsztaty klarnetowe dla uczniów, studentów i nauczycieli klas klarnetu prowadzone przez znakomitych solistów i uznanych pedagogów z Polski i Francji. W ramach Festiwalu odbędą się również koncerty towarzyszące z udziałem  Orkiestry Filharmonii im. M. Kałowicza w Szczecinie oraz pianistów i kameralistów . W roli solistów wystąpią wybitni klarneciści Florent Héau i Patrick Messina.  Na Festiwalu zaprezentują się największe firmy oferujące pełny asortyment klarnetowy połączony z wystawą instrumentów i akcesoriów.

Założycielem Festiwalu i Dyrektorem Artystycznym jest szczeciński klarnecista Piotr Piechocki – muzyk Filharmonii Szczecińskiej oraz Dyrektor Naczelny Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

Informacje o festiwalu: www.festiwalklarnetowy.szczecin.pl

Program:

F. Poulenc Sonata na klarnet i fortepian

C.Saint- Saëns Sonata na klarnet i fortepian

C. M. Widor Introdukcja i Rondo

oraz wiele niespodzianek