Gdzie i kiedy?
Teatr Kana
pl. św. Piotra i Pawła 4/5
Od: sobota, 3 czerwca 2023, 18:00
Do: niedziela, 4 czerwca 2023, 20:00
Za ile?
0-40 zł
Dzięki specjalnemu programowi „Mosty dla przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy” realizowanemu przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ośrodek Teatralny Kana i Teatr Dakh (Kijów) wraz z Ogalala Kreuzberg e.V (Berlin) i szczecińskim Stowarzyszeniem Mi-Gracja zainicjowały serię multidyscyplinarnych działań artystycznych, które odbędą się pod hasłem: „Dni Oporu Sztuki w Szczecinie”.

W ciągu dwóch dni – 3 i 4.06 – w programie znajdzie się muzyczno-teatralna msza „human?.." w wykonaniu zespołu mariia&magdalyna, dwie wystawy audiowizualne: „ZERO TOLERANCE” i „#WAR_DIARY” oraz publiczne prelekcje połączone z prezentacją filmu dokumentalnego „ARTSPACE IN EXILE”.

Teatr Dakh z Kijowa pojawił się w Szczecinie po raz pierwszy na Festiwalu Spoiwa Kultury w 2009 roku. Spektakl „Gogol’s Death” realizowany na terenie Łasztowni był niezwykłą interpretacją klasyki, poruszającą syntezą słowa, śpiewu, światła, ruchu, muzyki, dźwięków pozyskiwanych z przestrzeni.  

Działania site specific to tylko niewielki wycinek działalności jednego z najważniejszych ukraińskich teatrów niezależnych. Dakh to także energetyczne koncerty zespołu Dakha Brakha, przejmujące i buntownicze performance Dakh Doughters, kameralne projekty muzyczne grupy Stus, a wreszcie eksperymentalne, prowokacyjne i dojmująco bezkompromisowe spektakle kolektywu mariia&magdalyna. To również Gogol Fest, jeden z najważniejszych festiwali teatralnych wschodniej Europy, który przez ostatnie lata odbywał się w Kijowie, Mariupolu, Chersoniu, Winnicy... 

Po wybuchu wojny Teatr Dakh nie przestał działać. Powstały nowe, mocne i przejmujące wypowiedzi artystyczne, świadectwa czasu. Wspólnie z Teatrem Dakh, Teatrem ogalala kreusberg i Stowarzyszeniem MiGracja Teatr Kana zaprasza multidyscyplinarne wydarzenie artystyczne: Dni oporu sztuki w Szczecinie. Będzie to protest przeciwko wojnie i nasza próba budowania „mostów przyszłości”.

 

3.06

18.00  „ZERO TOLERANCE” i „#WAR_DIARY” – wystawy audiowizualne (18+)* / Teatr Kana

19.00  „human?..” – mariia&magdalyna – spektakl (polska premiera)** / Teatr Kana

20.00 Spotkanie z zespołem mariia&magdalyna / Teatr Kana

 

4.06

17:00  „BRIDGES, WALLS AND LIGHTHOUSES” / Piwnica Kany

– prelekcje i spotkanie o współpracy kulturalnej w czasach wojny: Christine Dissmann (live) i Andrii Palatnyi (online)

– polska premiera filmu „ARTSPACE IN EXILE”, reżyseria: Pierre Yves-Beaulieu i Katya Ganochkina  

18.00 „ZERO TOLERANCE” i „#WAR_DIARY” – wystawy audiowizualne (18+) / Teatr Kana

19.00  „human?..” – mariia&magdalyna – spektakl (polska premiera)** / Teatr Kana

20.00 Spotkanie z zespołem mariia&magdalyna / Teatr Kana

 

*uwaga! Dla widzów dorosłych. Zawiera treści drastyczne.

**uwaga! Zawiera treści drażliwe. Tematyka traumy wojennej.