Gdzie i kiedy?
różne miejsca, szczegóły w programie poniżej
Od: środa, 24 lipca 2019, 19:00
Do: niedziela, 28 lipca 2019, 19:00
Za ile?
darmowe
To jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń filmowych w naszym regionie. Tegoroczne 13. Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie odbędą się w dniach 21-28 lipca. Wśród gości, którzy spotkają się z mieszańcami Szczecina nad Jeziorem Dąbie są Grażyna Błęcka-Kolska oraz Aleksandra Konieczna – laureatki najważniejszych aktorskich kobiecych nagród ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

13. Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie

21-28 lipca 2019 r.

PROGRAM

21 lipca (niedziela)

Klub Delta | Racławicka 10

g. 19:00 – pokaz filmu "53 wojny", po projekcji spotkanie z gościem – Michałem Żurawskim

Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze.

22 lipca (poniedziałek)

Klub Delta | Racławicka 10

g. 19:00 – pokaz filmu "Okna, okna", po projekcji spotkanie z gościem – Wojciechem Solarzem

Wojtek, który całymi dniami przesiaduje na leśnej ambonie i razem z leśniczym tropi głuszce plądrujące okoliczne wioski i miasteczka, pewnego wieczoru wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. W oddali porusza się dom. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca wieczorem dnia następnego, sytuacja się powtarza. Następnego również. I następnego. Poza tym z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. I więcej. I jadą. Oszołomiony Wojtek próbuje rozwiązać poetycko-abstrakcyjną zagadkę.

23 lipca (wtorek)

Klub Delta | Racławicka 10

g. 19:00 – pokaz filmu "Fuga", po projekcji spotkanie z gościem – Gabrielą Muskałą

Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?

24 lipca (środa)

Klub Delta | Racławicka 10

g. 19:00 – pokaz filmu "Over the limit ", po projekcji spotkanie z gościem – reżyserką Martą Prus

Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu treningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. "Over the Limit" to intymny dramat brutalnych relacji, które maja prowadzić do sukcesu.

25 lipca (czwartek)

Klub Delta | Racławicka 10

g. 19:00 PIOTR BUKARTYK + Ajagore – koncert

bilety: 50 zł (przedsprzedaż, bilety.fm), 60 zł (w dniu koncertu)

PIOTR BUKARTYK nareszcie ponownie w Szczecinie. Tym razem popularny autor piosenek i wykonawca m.in. takich utworów jak „Małgocha”, „Kobiety jak te kwiaty”, „Niestety trzeba mieć ambicję” czy „Piosenka z praniem w tle”, wraz z zesołem AJAGORE wystąpi podczas koncertu będącego jednym z wydarzeń towarzyszących Dąbskim Wieczorom Filmowym w Szczecinie 2019.

Projekt Bukartyk/AJAGORE to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka - znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, wnikliwego obserwatora rzeczywistości i muzyków grupy AJAGORE - instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy - od jazzu, rhythm n blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe. Warto nadmienić iż muzycy AJAGORE towarzyszą na co dzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi. Z kolaboracji Bukartyk/AJAGORE musiało powstać zatem coś nietuzinkowego, a gdy dodamy do tego bezkompromisowy komentarz wobec otaczającej nas rzeczywistości będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem absolutnie dziś na scenie niespotykanym.

26 lipca (piątek)

Plaża Miejska nad jez. Dąbie | Żaglowa 1

g. 21:30 – pokaz filmu "Ja i mój tata"

g. 22:30 – pokaz filmu "Juliusz"

Pomiędzy projekcjami odbędzie się spotkanie z gośćmi – Alkiem Pietrzakiem (reż.) i Mateuszem Pastewką (zdj.)

SZCZEGÓŁY:

"Ja i mój tata" - Dawid opiekuje się swoim ojcem Edwardem, który ma pogłębiającą się chorobą Alzhaimera Syn chce poznać i zbliżyć się do swojego ojca, z którego z każdym dniem zostaje coraz mniej.

"Juliusz" - Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii – Dorota. Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą… 

27 lipca (sobota)

Klub Delta | Racławicka 10

g. 15:00 – pokaz filmu "Ułaskawienie", po projekcji spotkanie z gościem – Grażyną Błęcką – Kolską

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Plaża Miejska nad jez. Dąbie | Żaglowa 1

g. 21:30 – pokaz filmu "Niekoniecznie o Jędrzeju"

g. 22:30 – pokaz filmu "Jak pies z kotem"

Pomiędzy projekcjami spotkanie z gościem – Aleksandrą Konieczną

SZCZEGÓŁY:

"Niekoniecznie o Jędrzeju" - Po śmierci męża Barbara nie potrafi się odnaleźć. Sytuacja ulega zmianie, gdy mężczyzna wraca do domu.

"Jak pies z kotem" - Autobiograficzna, pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.

28 lipca (niedziela)

Przystań Camping Marina PTTK | Przestrzenna 23

g. 15:00 - 19:00 - (teren przystani) - Rodzinny Piknik Ekologiczny

g. 15:00 – Muzyczne wysypisko (spektakl teatru Decha)

g. 16:00 – Świdwie Sanctus (projekcja filmu Piotra Bińka)

g. 17:00 (scena plenerowa) - koncert DAIR

SZCZEGÓŁY:

15:00 (teren przystani) - Muzyczne wysypisko (spektakl teatru Decha): ekologiczno - muzyczna bajka dla dzieci z wykorzystaniem instrumentów stworzonych z odpadów

16:00 (hangar jachtowy) - projekcja filmu "Świdwie Sanctus", po projekcji spotkanie z gośćmi – Piotrem Biniekiem, Bartoszem Jurgiewiczem

„Świdwie Sanctus” to 25-minutowy obraz, który powstał na bazie unikalnej muzyki, stworzonej przez szczecińskich kompozytorów, połączonej z zdjęciami kręconymi w rezerwacie, w sercu Puszczy Wkrzańskiej. „Świdwie Sanctus”, to filmowy i muzyczny hołd dla piękna rezerwatu. Kompozytorzy połączyli dźwięki natury z „ludzkimi” instrumentami oraz śpiewami chóralnymi i solowymi. Twórcy filmu zrezygnowali z klasycznej akcji i dialogów, koncentrując się na dźwiękach i obrazach przyrody. Obraz spaja subtelna gra Lecha Dyblika – kojarzonego głownie z filmów Wojtka Smarzowskiego, któremu towarzyszą aktorzy młodego pokolenia, a w scenach plenerowych amatorzy – głównie członkowie zespołu wokalnego Tam i Owo z Tanowa oraz Deutsch Polnischer Chor Horyzont.

17:00 (scena plenerowa) - koncert zespołu DAIR

Dair to szczecińska formacja grająca i śpiewająca muzykę celtycką. Na instrumentarium zespołu składają się: flet poprzeczny irlandzki, skrzypce, akordeon diatoniczny, gitara akustyczna, bouzouki, gitara basowa i wokal. Poruszają się po okolicach różnych celtyckich miejsc, aranżując utwory we własny sposób i nadając im swój charakter.

15:00 – 19:00 (teren przystani) - Rodzinny Piknik Ekologiczny w programie:

- pokazy z ciekłym azotem

- zabawa z ogniem

- łamigówki logiczne i złudzenia optyczne

- Teleskop – obserwacja aktywności słońca

- Mobilne kino sferyczne