Bezrobocie w regionie spadło poniżej 7%, a w Szczecinie to zaledwie 3%. Pracodawcy zasilają swoje kadry pracownikami z Ukrainy, ale tu pojawia się problem, o którym podczas konferencji prasowej mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras. Oczekiwanie na pozwolenie na pracę w naszym regionie jest bardzo długie, co według Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej może utrudniać funkcjonowanie wielu firmom, które pilnie potrzebują pracowników.

Nitras o "dantejskich scenach" przed urzędem wojewódzkim

Poseł Sławomir Nitras zorganizował konferencję prasową przed gmachem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Zaapelował do wojewody o zmianę regulacji dotyczących przyznawania zgód na pracę dla cudzoziemców. Powołując się na dane Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej poseł Nitras stwierdził, że to w naszym mieście najdłużej czeka się na wydanie pozwolenia na pracę.

– Dzisiaj za 11% naszego wzrostu gospodarczego odpowiadają pracownicy ze Wschodu, w Polsce brakuje rąk do pracy i pracodawcy zostają bez pracowników. Z oburzeniem przyjąłem informacje, z których wynika, że nasz urząd wojewódzki jest najgorszy w Polsce jeżeli chodzi o procedury wydawania zgód na pracę. Widziałem tu dantejskie sceny, kłębiące się tłumy przed godziną 7:00, czekające na wzięcie numerka po to, by dostać się do urzędu. Przyjście później wiąże się z odejściem z kwitkiem – mówił Sławomir Nitras.

Poseł zwracał też uwagę na skomplikowane przepisy, długie procedury oraz duże koszty, które ponoszą przedsiębiorcy, by ściągnąć z Ukrainy pracownika i utrzymać go w Polsce.

– W województwie mazowieckim na zgodę czeka się 40 dni, a u nas 180 dni. Dlaczego w Szczecinie trwa to tak długo? Chciałbym zapytać Pana Wojewodę, czy przeanalizował negatywne skutki swoich działań dla rynku zachodniopomorskiego, dla zachodniopomorskich przedsiębiorców. Chciałbym też zapytać Pana Hinca, czy spotkał się z przedsiębiorcami, którzy borykają się z problemami – mówił dalej poseł PO.

Nitras wyraził chęć organizacji spotkania pomiędzy przedsiębiorcami a wojewodą Tomaszem Hincem.

Urząd wojewódzki odpowiada Nitrasowi i podaje statystyki

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie informacje posła Nitrasa dementuje i przedstawia statystyki.

– W 2014 roku w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przyjęto 868 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. W 2015 przyjęto 1122 wnioski, w 2016 - 4956 wniosków, w 2017 - 13356 wniosków, w 2018 - 15229. W tym roku, do 31 października, przyjęliśmy już blisko 22 tys. wniosków – wylicza Agnieszka Muchla-Łagosz, rzecznik prasowy wojewody.

Według rzeczniczki, średni czas oczekiwania to nie 180 dni, a połowę mniej, czyli 90.

– Przy tak potężnym wzroście liczby wniosków musimy umożliwić wszystkim zainteresowanym złożenie dokumentów oraz stworzyć nowe miejsca pracy. W związku z tym intensywnie rozbudowujemy dziedziniec ZUW. Powstanie tam Biuro Obsługi Interesantów dedykowane obsłudze cudzoziemców i pracodawców ubiegających się o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. Do końca czerwca 2020 powstaną tam 23 miejsca obsługi interesanta – informuje Muchla-Łagosz.