„Nocna straż” Rembrandta, „Dziewczyna z perłą” Vermeera, „Słoneczniki” van Gogha, a także obrazy polskich twórców takich jak Matejko, Fangor czy Malczewski. Te i wiele innych dzieł znajdziemy w niezwykłej, wirtualnej galerii w Willi Lentza. Jej „zwiedzanie” możliwe jest tylko w godzinach późnowieczornych i odbywa się na ekranie zawieszonym w przestrzeni ogrodu przy al. Wojska Polskiego 84.

Kolorystyczna inwencja

Malarstwo klasyczne, figuratywne, ale też abstrakcyjne (Mondrian, Kandinsky), tak efektownie się prezentujące w animacyjnej obróbce, zachwyca zróżnicowaniem form i kolorystyczną inwencją. Obrazy „przepływają” nad głowami widzów, którzy mogą ułożyć się na leżakach lub zasiąść na krzesłach. Na rozpiętym kilka metrów nad ziemią ekranie w kształcie koła o średnicy 12 metrów, zobaczą ponad dwudziestominutowy ciąg sekwencji i odczują „zanurzenie zmysłów” w świecie namalowanym przez artystycznych geniuszy.

Idealna przestrzeń

– Willa Lentza jest idealną przestrzenią do takich prezentacji, jesteśmy instytucją, która pielęgnuje kulturę i dziedzictwo w sposób nowoczesny i nieszablonowy. Stąd taka forma, która pełni również rolę edukacyjną poprzez wykorzystanie wirtualnego świata. Dodatkowym elementem edukacyjnym jest również ulotka z „rozpiską” zaprezentowanych dzieł, popularnych, ale też przełomowych – mówi Jan Koprowicz z Willi Lentza.

Dobrze znane, ale zaskakujące

Dzięki połączeniu różnych technik animacji 3D i nowatorskiej scenografii, dobrze znane dzieła układają się w coś w rodzaju nietypowej fabuły. Publiczność obserwuje ten splot sekwencji i próbuje odgadnąć jak najwięcej tytułów wykorzystanych w projekcie. Projekcja w ogrodzie Willi Lentza prezentowana jest co wieczór (do 14 maja włącznie) od 21:30 do 24:00 (mniej więcej co 30 minut).

Opracowanie i przygotowanie projektu (według koncepcji Willi Lentza) zostało zrealizowane przez Pushka Studio. Autorem muzyki towarzyszącej wizualizacjom jest Robert Ostiak.

– To bardzo ciekawy pomysł – mówi pan Paweł. – Na pewno przyjdę jeszcze raz, bo chciałbym jeszcze dokładniej obejrzeć całość. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony, ponieważ tak szczerze, to nie wiedziałem, czego się mogę spodziewać po tym wydarzeniu – dodaje.

– Mi bardzo podobały się te łączniki, które są pomiędzy konkretnymi obrazami, kiedy piksele rozpływały się i scalały w nowe struktury. Fajny efekt i ogólnie brawo za pomysłowość! – mówi pani Agata.

Pokazy także w czasie Nocy Muzeów

W ramach zakupionego biletu poza projekcją można również zwiedzić Willę Lentza (od 21:00) oraz obejrzeć film „Szczecińska Willa Lentza – Powrót do świetności” (pokazy o 21:00, 22:00 i 23:00). W sobotę, 13 maja, w ramach Nocy Muzeów wstęp jest wolny!