Wirtualny stoczniowiec, żagiel jak skrzydło, skóra rekina - to robocze nazwy niektórych eksponatów, które znajdziemy w Morskim Centrum Nauki na Łasztowni. Budowa nowej, interaktywnej placówki to jedna z największych inwestycji w naszym mieście w ostatnich latach. Właśnie rozpoczęły się spotkania zespołu, który pracuje nad koncepcjami wystaw MCN.

250 eksponatów na trzech kondygnacjach

Chcemy pokazać, że nauka jest przygodą, a może być pasją. Dlatego chcemy stworzyć wciągającą historię. To ma być centrum skierowane przede wszystkim do trzech grup odbiorców - dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz rodzin. Dlatego teraz spotykamy się z reperezentantami różnych środowisk, aby ustalić, co powinno znaleźć się na wystawach, co jest niezbędne – mówi Piotr Kossobudzki (współtwórca warszawskiego Centrum Nauki Kopernik) z konsorcjum Karek Design Neuron.edu, które przygotowuje projekt wystawy Morskiego Centrum Nauki. 

W przestrzeni wystawienniczej budynku, którego bryła będzie przypomniać kadłub statku, znajdzie się około 250 eksponatów. Będą to elementy interaktywne, mechaniczne, hydrologiczne, ale połączone z autentycznymi przedmiotami, muzealiami związanymi z morzem, żeglugą, rybołówstwem i przemysłem stoczniowym. 

Skóra rekina i żagiel jak skrzydło

Zaprojektowano już niektóre eksponaty dotyczące wybranych aspektów przystosowania zwierząt do życia w wodzie. Mowa m.in. o "skórze rekina" prezentującej zjawisko mikrozawirowań wody morskiej czy specjalnym eksponacie objaśniającym zjawisko echolokacji przy użyciu skanera. Poza tym zwiedzający będą mogli zobaczyć w formie multimedialnej proces budowy statku w stoczni - od położenia stępki do wodowania.

Zwłaszcza dla dzieci interesujący będzie zapewne element o planowanej nazwie "Mały projektant", w ramach którego na desce kreślarskiej ułożą z puzzli fragmenty statku. Inna atrakcja to "Żagiel jak skrzydło". To eksponat, który będzie ukazywał siłę aerodynamiczną na przykładzie wypreparowanego skrzydła ptaka morskiego.

Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki ma być gotowa do 30 czerwca 2018 roku.

Na jakim etapie jest powstawanie centrum?

– Architekt wprowadził uzupełnienia do swojego projektu i czekamy teraz na ich zatwierdzenie. Myślę, że do końca marca uzyskamy prawomocne zezwolenie na budowę. W maju lub czerwcu ogłosimy przetarg na jej wykonawcę. W tym samym czasie ruszy przetarg na wykonanie eksponatów, instalacji i innych elementów umieszczonych na planowanych ekspozycjachh. Sam proces realizacji inwestycji potrwa prawdopodobnie dwa lata – mówi Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Koszt całej inwestycji to ponad 80 mln złotych, z czego 40 mln pochłonie budowa obiektu i niezbędnej infrastruktury, 15 mln ma być przeznaczone na wystawy, a 6 mln na stworzenie planetarium. Prace w większości będą sfinansowane ze środów Unii.

– Mamy jeszcze zamiar także wprowadzić do projektu plan stworzenia małej restauracji lub kawiarni na dachu centrum – dodaje dyrektor.

Ty też możesz być konsultantem

– To będzie centrum o charakterze regionalnym – mówi Kossobudzki. – Nie zamierzamy konkurować np. z Centrum Nauki Kopernik. Uważamy, że fabuła morska jest atrakcyjna i w tym ujęciu, które zaproponujemy przyciagnie uwagę turystów z całej Polski. 

Warto dodać, że prace nad tworzeniem koncepcji MCN można obserwować pod adresem strony http://centrumnauki.eu/. Za jej pośrednictwem można też zgłaszać własne uwagi w ramach konsultacji społecznych.

Otwarcie Morskiego Centrum Nauki planowane jest w 2021 r.

Zobacz też:

Szczecińskie Morskie Centrum Nauki będzie równie popularne jak Centrum Nauki Kopernik?

Niesamowity widok! Jeden z największych bałtyckich promów przechodzi remont w Szczecinie

Oceanarium i kolejka nad Odrą. To mogą być nowe atrakcje Łasztowni