Koncerty dla mieszkańców Szczecina, warsztaty i zajęcia dla 80 kursantów w ramach kursu Szczecin Classic Academy oraz najwybitniejsi artyści z Polski, Europy i świata – Baltic Neopolis Orchestra już dziś zaprasza na piątą, jubileuszową, edycję Szczecin Classic.

Festiwal Szczecin Classic już na stałe wpisał się w kulturalny kalendarz Szczecina. W tym roku po raz piąty zabierze mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego w niesamowitą muzyczną podróż w trakcie długiego, majowego weekendu. A młodym, zdolnym muzykom z niemal całego świata zapewni najlepsze warsztaty z cenionymi artystami.

5 głównych koncertów, w tym większość darmowych 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 3 maja pod hasłem „Szczecin Classic – poziom piąty”. Zaplanowano 5 głównych koncertów, w których wystąpią najwybitniejsi artyści z Polski, Europy i świata.

– Jest to piąta edycja Szczecin Classic, a więc jubileuszowa. W związku z tym podtytuł „poziom piąty”. Wrzucamy piąty bieg, jesteśmy na wyżynach – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – By zachować tę piątkę, mamy pięć głównych koncertów, każdy w innym miejscu. W tym roku odwiedzimy m.in. Posejdon, kościół św. Jana Ewangelisty, czy filharmonię – zapowiada. – Biletowany jest tylko ostatni koncert, pierwszy to wydarzenie zamknięte, ale będzie transmitowane. Bezpłatne wejściówki na trzy ogólnodostępne koncerty znajdą się w dystrybucji po świętach wielkanocnych, od 17 kwietnia.

Szczecin Classic to wyjątkowa okazja, by do naszego miasta zjechali się fenomenalni muzycy.

– Jest bardzo dużo znakomitych osobistości, które przyjadą do Szczecina. To między innymi Daniel Stabrawa, Agata Szymczewska, Andriy Viytovych, Konstantin Heidrich czy Volodia Mykytka – wylicza Goch Salvador.

Bilety na koncert finałowy są już dostępne: https://bilety.fm/pl/muzyka/8400-festiwal-szczecin-classic-wielki-final-filharmonia-szczecin.html.

Ciekawa majówka dla szczecinian, ogromna szansa dla zdolnych muzyków

Obok koncertów zaplanowano wydarzenia towarzyszące dla dzieci i dorosłych. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu w majówkę są np. gimnastyka z klasyką w parku, „koccert” w parku czy otwarte wykłady dla przyszłych artystów.

– W tym roku będziemy gościć 80 kursantów. Jest to dla nas absolutny rekord. Będą uczestnicy z niemalże całego świata, od Kanady po Koreę. To głównie studenci i absolwenci akademii muzycznych. Będą przez cały tydzień tworzyć zespoły kameralne, orkiestry, wspólnie odbywać próby, grać koncerty. Jak co roku będzie się dużo działo – zapowiada Goch Salvador.

Znamy również zespoły, który zostały wyłonione w konkursie na rezydencję zespołu kameralnego.

– Ex aequo wygrały dwa zespoły. Pierwszy to Shoven Quartet z Warszawy, który zagra część programu na koncercie finałowym. Z kolei Mystic Piano Trio z Bydgoszczy otworzy festiwal – zdradza dyrektor.

 

Szczecin Classic – 5 głównych koncertów:

27.04, godzina 19.30

Koncert inauguracyjny/Mystic Piano Trio (zespół rezydent)

Studio S1 w Polskim Radiu Szczecin; transmisja koncertu w Polskim Radiu PR 2

 

28.04, godzina 19.30

Koncert mistrzów/Daniel Stabrawa, Emanuel Salvador, Tomasz

Tomaszewski, Konstantin Heidrich, Andriy Viytovych, Akademia Baltic Neopolis Orchestra

Posejdon Center, poziom 1

 

01.05, godzina 19.30

Koncert/zespoły kameralne Szczecin Classic

Sala castanea, Technopark Pomerania

 

02.05, godzina 19.30

Koncert/zespoły kameralne Szczecin Classic/Shoven Quartet (zespół rezydent)/Octet Rosin

Kościół pw. świętego Jana Ewangelisty

 

3.05, godzina 19.00

Koncert finałowy/Agata Szymczewska, Daniel Stabrawa, Emanuel Salvador, Tomasz Tomaszewski, Volodia Mykytka, Konstantin Heidrich, Shpven Quartet, Orkiestra Szczecin Classic, Baltic Neopolis Orchestra

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie