Odprawa z przedstawicielami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Związku Wędkarskiego, funkcjonariuszami służb miejskich i służb porządkowych odbyła się dzisiaj rano na Dziewokliczu. Jak mówił wojewoda Zbigniew Bogucki, od samego rana służby działają, by wyłowić z Odry jak najwięcej martwych ryb i jednocześnie nie doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się katastrofy ekologicznej. To ważne, bo już jutro zaczyna się największa żeglarska impreza w regionie, czyli Żagle 2022.

„37 łodzi będzie pływać po Odrze i zbierać martwe organizmy pływające w rzece”

Ostrożny optymizm – tak można podsumować najświeższe informacje podane w czwartek przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

– Być może udało się przerwać łańcuch wtórnego zakażania rzeki. Najpierw patogen, którego nie znamy, który powodował śnięcie na południu, niósł falę do naszego regionu, ale falę skorupiaków i martwych ryb niosła rzeka, co generowało ponowne zakażenie i niekorzystne czynniki biologiczne dla rzeki. Trudno mówić o zwycięstwie w tej walce, ale dzisiejsze dane są optymistyczne – mówi Zbigniew Bogucki.

Skala katastrofy ekologicznej w regionie budzi niepokój. Wyłowiono z rzeki już 82 tony „materiału biologicznego”, czyli martwych ryb i skorupiaków.

– To nie są jeszcze pełne dane, bo cały czas zbieramy materiał biologiczny. Zła wiadomość, bo skala jest gigantyczna. Pamiętajmy jednak, że każda wyłowiona tona powoduje, że ratujemy inne organizmy przed zakażeniem. Wczoraj obserwowaliśmy sporo śniętych ryb w szuwarach i kanałach. Są one wyławiane ręcznie przez wolontariuszy, strażaków, wędkarzy i żołnierzy. Rzucamy wielkie siły na Odrę. Dzisiaj 37 łodzi będzie pływać po Odrze i zbierać martwe organizmy pływające w rzece. Chcemy rzekę wyczyścić tak jak się da, będą zbierane jak okruszki – zapowiada wojewoda Bogucki.

Po Odrze pływać będzie dzisiaj 15 łodzi Polskiego Związku Wędkarskiego, 15 łodzi Państwowej Straży Pożarnej i 7 łodzi zarządzanych przez magistrat. Sternikami będą specjaliści i pasjonaci Odry.

Raport do sztabu wojewódzkiego co trzy godziny. Miasto i wojewoda szykują się na Żagle 2022

W piątek w Szczecinie rozpocznie się jedna z największych imprez plenerowych w regionie, czyli Żagle 2022. Wojewoda podkreślał, że duża mobilizacja wynika także z faktu, że do Szczecina przyjeżdżają turyści i ważne jest, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

– Sztab kryzysowy odbywał się właśnie też w związku z tym, by impreza masowa mogła się odbyć bezpiecznie. Zakaz korzystania z Odry będzie obowiązywać w weekend na terenie Szczecina, służby miejskie działają w alercie, będziemy wyłapywać śnięte ryby. Od Mostu Długiego będą od jutra pływać łodzie, co trzy godziny będzie informacja do sztabu wojewódzkiego jak wygląda sytuacja. Wyławiane będą wszystkie organizmy martwe pływające po Odrze – dodaje Zbigniew Bogucki.

Wojewoda podkreślił, że na dzisiaj przewidywane są burze, co może również spowodować zmiany na rzece i tym samym pojawienie się kolejnych śniętych ryb, stąd prowadzony będzie bieżący monitoring całej Odry, w tym odcinków typowo miejskich.

Żagle 2022 zaczynają się w piątek. Do Szczecina przypłynęły już pierwsze jednostki.