Zakończyły się prace przy budowie Centrum Edukacyjnego Fabryki Wody. Przy aquaparku powstało edukatorium mające w inspirujący sposób opowiadać o wodzie, jej znaczeniu i roli w różnych aspektach życia.

Fabryka Wody będzie składać się z budynku aquaparku (trwa tam tzw. „rozruch technologiczny”) oraz budynku edukatorium.

Najbliższe tygodnie to próby z udziałem grup testowych

W tym drugim właśnie zakończono prace nad interaktywną wystawą podzieloną na sześć bloków tematycznych: Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja Wody, Hydroinżynieria.

– Choć dokumenty są podpisane i formalnie edukatorium jest gotowe, to przed nami jednak jeszcze dużo pracy – zastrzega Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Fabryki Wody. – Manualne i multimedialne elementy wystawy przejdą teraz intensywny etap testowania. Sprawdzimy ich wytrzymałość i podatność na uszkodzenia, tak aby mieć pewność, że w dobrym stanie będą działać przez długi czas. Temu służyć będą próby z udziałem grup testowych, które będą prowadzone przez najbliższe tygodnie. To jednak nie wszystko. Czas, który pozostał do otwarcia całego kompleksu, pozwoli nam przygotować kilka dodatkowych atrakcji, które zobaczyć będzie można w centrum.

Atrium z wielką cząsteczką wody i spiralny „wir wiedzy”

Centralną częścią Centrum Edukacyjnego jest atrium – przestrzeń wypoczynkowa, w której będą organizowane pokazy naukowe i inne wydarzenia. Wszystko pod olbrzymim modelem cząsteczki wody, zawieszonym nad sufitem. W jednej z kul zaprojektowano salę audytoryjną dla 49 osób.

Zwiedzanie będzie odbywać się ścieżką po spiralnej klatce schodowej. Goście wpadną więc w tzw. „wir wiedzy”. Po drodze będzie można dowiedzieć się m.in. jak powstają chmury i co musi się stać, żeby zatopić okręt podwodny. W strefie „ogródków wodnych" będzie można własnoręcznie stworzyć fale, wiry, prądy wodne, tęcze i chmury. A to tylko kilka z przygotowanych ciekawostek. Bawiąc się, będzie można równocześnie zdobywać użyteczną wiedzę.

– Dostępne będą laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt i umożliwiające prowadzenie urozmaiconych zajęć dla uczniów zarówno w trakcie godzin lekcyjnych, jak i poza nimi. W strefie wystaw czasowych prezentowane będą dodatkowe treści, które nie znalazły się na głównej wystawie – tłumaczy Piotr Zieliński.

Sprawdzają szczelność basenów

Edukatorium zostanie uruchomione wraz z aquaparkiem. Nastąpi to najprawdopodobniej na początku 2024 roku.

– Rozruch technologiczny Fabryki Wody rozpoczął się w sierpniu i może potrwać do sześciu miesięcy. To skomplikowany i czasochłonny etap inwestycji. Weryfikacja zrealizowanych prac prowadzona jest w każdej części obiektu. Sprawdzana jest szczelność niecek basenowych, poprawność działania instalacji i urządzeń oraz jakość wykonanych prac – relacjonuje Piotr Zieliński.

Koszt budowy Fabryki Wody to blisko 350 mln zł. Zaciągnięto na ten cel kredyty w bankach komercyjnych. Wykonawcą jest konsorcjum firm w składzie: Alstal Grupa Budowlana i Alstal Real Estate. Przygotowanie wystawy w edukatorium pochłonęło 25,8 mln zł. Odpowiadała za to spółka MAE Multimedia Art & Education.