Wakacje za nami. W tym roku było bezpieczniej niż w latach ubiegłych. Mniej było wypadków i rannych, wzrosła jednak liczba zabitych. Okazało się, że nie dla każdego był to czas beztroski i wypoczynku. W wypadkach drogowych w naszym województwie zginęło 30 osób, a 255 zostało rannych. W większości przypadków przyczyną była zwykła bezmyślność oraz brawura wśród uczestników ruchu drogowego.
Wakacje to okres, kiedy na drogach znacznie wzrasta ruch samochodów osobowych, autobusów oraz coraz bardziej popularnych motocykli i skuterów. Wzmożony ruch niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Szczególnie wtedy, gdy górę nad zdrowym rozsądkiem kierowcy bierze chęć jak najszybszego dotarcia do miejsca wakacyjnego wypoczynku. Słoneczna pogoda, sucha nawierzchnia sprawia, że kierujący mocniej przyciskają pedał gazu.
Takie nieodpowiedzialne czy wręcz głupie zachowania bardzo często znajdują odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Dlatego właśnie, policjanci wyprzedzając bieg wydarzeń już przed wakacjami przeprowadzili wiele działań, które miały na celu przestrzec, uczulić i przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Gdy nadszedł czas wypoczynku funkcjonariusze nadal prowadzili szereg czynności zmierzających do poprawy bezpieczeństwa zarówno na drodze jak i w innych miejscach wypoczynku. Szczególnie nasilone kontrole prowadzone były w weekendy, kiedy to ruch na drogach był wyjątkowo wzmożony. Niestety mimo tak wielkiego zaangażowania policjantów oraz ich wielu apeli o rozwagę i ostrożność nie obyło się bez ofiar.
W czasie wakacji doszło na zachodniopomorskich drogach do 204 wypadków ( to aż o 99 mniej niż w zeszłym roku ), w których zginęło 30 osób (o 4 więcej niż rok temu), a 255 osób zostało rannych (o 144 mniej).
Policyjne statystyki wskazują, że wśród rannych i zabitych na drogach, duża grupę stanowią piesi i rowerzyści. W przypadku zderzenia z pojazdem, nie mają oni praktycznie żadnych szans na przeżycie. Ponadto są oni sprawcami wielu wypadków. Dzieje się tak dlatego, że przechodzą przez jezdnię w miejscu do tego nie przeznaczonym lub idą niewłaściwą stroną drogi. Nie pamiętają również o odblaskach, które są konieczne, by w czasie mgły lub nocą, byli widoczni dla kierujących samochodami. Z kolei w przypadku kierujących główną przyczyną wypadków była jak zawsze brawura. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na trzeciego i przed wzniesieniem – to główne grzechy większości zatrzymanych przez policjantów kierowców. Niestety część z nich wsiada także do samochodu po wypiciu alkoholu. W czasie wakacji mundurowi zatrzymali ponad 1800 takich kierowców i rowerzystów, natomiast w ubiegłym roku prawie 2000.
Niestety do tragicznych zdarzeń w minione wakacje doszło również nad wodą. W województwie zachodniopomorskim podczas letniego wypoczynku utonęły 22 osoby. Dla porównania w wakacje roku ubiegłego utonęły 24 osoby. Mimo poprawy, liczba tych wypadków również przeraża, a przyczyną najczęściej było brak zdrowego rozsądku.
Komentarze
0