Liczba pustostanów mieszkalnych w Szczecinie spada, ale wciąż liczona jest w setkach. Obecnie w mieście jest blisko 600 wolnych lokali mieszkalnych, z których tylko 31 jest gotowych do zamieszkania. W ramach rządowego wsparcia remontowanych jest 30 lokali, a w planach jest kolejnych 44.

„Pustostany w mieszkaniowych zasobach polskich samorządów to niewykorzystany potencjał, aby zwiększać ofertę lokali na wynajem, która może stać się alternatywą dla oferty najmu komercyjnego” – uważa radny Andrzej Radziwinowicz, który złożył interpelację w sprawie mieszkaniowych pustostanów.

Najwięcej mieszkań czeka na remont

Jak czytamy w odpowiedzi zastępczyni prezydenta Szczecina Anny Szotkowskiej, miasto dysponuje blisko 600 wolnymi mieszkaniami, którymi zarządza Szczecińskie TBS (160 lokali) oraz Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych (433).

„Do wynajmu, po uprzednim remoncie na koszt gminy, wskazano 233 lokale, 178 lokali przeznaczono do wynajmu w zamian za remont na koszt przyszłego najemcy, 31 jest gotowych do wynajęcia, 81 lokali zostanie zasiedlonych po przeprowadzeniu modernizacji całych budynków, a 70 lokali wskazano do prywatyzacji” – informuje Anna Szotkowska.

Remonty pustostanów w rządowym wsparciem

Przypomnijmy, że na koniec 2021 roku w Szczecinie znajdowało się 688 komunalnych pustostanów. Jak zapewnia Anna Szotkowska, „gmina podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę warunków technicznych lokali”.

„Sukcesywnie pozyskuje środki finansowe z Ministerstwa Rozwoju i Technologii w ramach rządowego funduszu rozwoju mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat w ramach programu bezzwrotnego wsparcia na budownictwo komunalne i socjalne realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego” – czytamy.

Do tej pory miasto otrzymało ponad 4,3 mln zł rządowego wsparcia, za które wyremontowano 21 mieszkań, a kolejnych 30 jest przygotowywanych do wynajmu. Obecnie magistrat czeka na decyzję w sprawie dwóch kolejnych wniosków o bezzwrotne wsparcie w wysokości 4,1 mln zł. Za te pieniądze szacowany jest remont 44 mieszkań.