Gra w bule zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Również w Szczecinie, gdzie już wkrótce będzie można rywalizować na nowym, profesjonalnym boisku. Rada Osiedla Pogodno właśnie otrzymała 15 tys. zł dofinansowania na budowę bulodromu na pl. Waleriana Pawłowskiego.

Środki pochodzą z konkursu marszałka województwa zachodniopomorskiego – „Granty Osiedlowe 2023”. Wśród laureatów ze Szczecina jest 9 osiedli, z czego aż 8 z nich pozyskane pieniądze przeznaczy na festyny. Tylko Rada Osiedla Pogodno miała inny pomysł.

– Jako jedyni wykorzystamy nasz grant na cele inwestycyjne – budowę boiska do gry w bule. Dzięki temu stworzymy miejsce, które już na stałe pozostanie do dyspozycji mieszkańców – mówi Marian Adamowicz, przewodniczący Rady Osiedla Pogodno. – Do pozyskanych pieniędzy będziemy musieli prawdopodobnie dołożyć jeszcze wkład własny. Jesteśmy jednak na to gotowi. Czekamy na zakończenie formalności i działamy. Bulodrom musi powstać w tym roku.

„Taka aktywność jest polecaną formą rehabilitacji”

Boisko do gry w bule będzie miało wymiary 4x15 metrów. Na jego nawierzchnię składać się będą warstwy (kolejno od spodu): piasku, geowłókniny, żwiru, tłuczenia granitowego. Niezbędna będzie też rura drenarska.

Tak powstanie plac, na którym gracze rzucają kulami. Celem jest umieszczenie ich jak najbliżej „świnki”, czyli odróżniającej się od innych, drewnianej lub plastikowej kuli. Gra w bule wywodzi się z Francji i nosi nazwę pétanque. Rywalizować można indywidualnie, w duetach lub w drużynach trzyosobowych.

– Na nowym bulodromie będzie mógł grać każdy, ten sport nie ma ograniczeń wiekowych – podkreśla Polina Wierzchowiec z KS Pétanque Szczecin – Co więcej, taka aktywność jest polecaną formą rehabilitacji. Nie jest to sport wymagający intensywnego ruchu, ale jednak jest trochę chodzenia i schylania się. Podczas jednego z turniejów grałam z 85-letnią panią, która mówiła, że gdyby nie bule, pewnie siedziałaby cały czas w domu. Gra z nami również pan po udarze.

Chętnych do gry jest coraz więcej

Inne place do gry w bule znajdziemy w Szczecinie na skwerze im. Telesfora Badetki przy al. Wojska Polskiego oraz w Parku Majowe. Rozgrywki odbywają się również na tymczasowych boiskach w terenie. Największe szczecińskie turnieje miały w ostatnich miesiącach miejsce na Jasnych Błoniach (turniej kwalifikacyjny Grand Prix Polski w Petanque Tripletów) i w Parku im. Jacka Karpińskiego przy ul. Niemierzyńskiej (II edycja Turnieju Paprykarza). Jest też odmiana ekstremalna pétanque, w której im bardziej zróżnicowany teren gry, tym lepiej.

– Regularnie gramy w Parku Kasprowicza, w okolicach „orłów”. Zachęcamy, żeby do nas podejść, chętnie wyjaśnimy o co w tej grze chodzi. Można spróbować pierwszych rzutów i zainteresować się tą grą. Naprawdę warto, zwłaszcza że nie jest to drogi sport. Komplet 6 kulek i „świnki” to koszt ok. 50 zł – mówi Polina Wierzchowiec.

Zinteresowanych grą w bule jest w Polsce coraz więcej. Widać to również podczas różnych wydarzeń w Szczecinie.

– Gdy grałem po raz pierwszy, byłem bardzo zaskoczony. Padał wtedy drobny śnieg, pogoda nie była najładniejsza, a tymczasem przyszło naprawdę dużo osób i wszyscy dobrze się bawili. To świetna rozrywka dla całych, wielopokoleniowych rodzin – mówi Marian Adamowicz.

Pozostałe inicjatywy z dotacją w ramach programu „Granty Osiedlowe 2023”:

– Dąbie – Festyn dla mieszkańców podczas wydarzenia Fly Day,

– Warszewo – Dni Warszewa,

– Niebuszewo – Pożegnanie lata - festyn osiedlowy,

– Załom-Kasztanowe – Budujemy sąsiedzkie relacje,

– Drzetowo-Grabowo – Powrót do przyszłości z Sydonią von Borck,

– Krzekowo-Bezrzecze – Pożegnanie lata – festyn,

– Głębokie-Pilchowo – Choinka 2023,

– Majowe – Festyn osiedlowy w Parku Majowe.