Pierwsze znikną filie Miejskiej Biblioteki Publicznej na Prawobrzeżu. Ich zamknięcie związane jest między innymi z otwarciem Mediateki na osiedlu Majowym. „Mieszkańcy nadal będą mieć dobry dostęp do wypożyczania książek i kodów do czytników książek” – zapewnia zastępca prezydenta Szczecina Marcin Biskupski.
Obecnie Miejska Biblioteka Publiczna liczy 31 filii. Wiele z nich mieści się w lokalach pamiętających czasy PRL-u, na parterach kamienic, w dawnych mieszkaniach. Często ich powierzchnia nie jest duża, a sama biblioteka służy jedynie wypożyczaniu książek.
Koniec z lokalami pamiętającymi czasu PRL-u
– Jesteśmy w XXI wieku i musimy zacząć zastępować te niefunkcjonalne klitki miejscami, które będą miały możliwość stworzenia szerokiej oferty, nie tylko opierającej się na wypożyczaniu książek – tłumaczył w Studiu Kultura zastępca prezydenta Szczecina Marcin Biskupski.
Proces restrukturyzacji filii MBP rozpocznie się w tym roku. Jedną z pierwszych, która zniknie, będzie Filia nr 48 w pawilonie „Żółtek” na osiedlu Słonecznym.
– Działka należy do spółdzielni mieszkaniowej, która ma skonkretyzowane plany co do „Żółtka”. Niebawem zniknie – informuje Marcin Biskupski.
Zamknięte zostaną także Filia nr 53 w budynku Szkoły Podstawowej nr 74 na osiedlu Bukowe-Klęskowo oraz jedyna dziecięca biblioteka na Prawobrzeżu, czyli Filia nr 3 na osiedlu Majowym. Ich działalność przejmie budowana Mediateka na osiedlu Majowym.
W lutym wszystko się wyjaśni?
Obecnie jednak budowa Mediateki jest już opóźniona o ponad dwa lata, a końca prac na razie nie widać.
– To bardzo skomplikowany proces. Wykonawca od ponad roku mierzy się z ogromnymi problemami finansowymi i organizacyjnymi. Miasto i TBS robią wszystko, aby mu pomóc – informuje Marcin Biskupski.
Przyznaje jednocześnie, że magistrat obawia się powtórki sytuacji z budowy szkoły na Warszewie, kiedy to wykonawca zszedł z placu budowy.
– Nie chcemy do tego dopuścić – podkreśla zastępca prezydenta Szczecina. – Zejście wykonawcy z placu budowy powoduje dwa lata przestoju. Trzeba zrobić inwentaryzację, ogłosić nowy przetarg, wyłonić nowego wykonawcę, często za wyższą cenę.
Prawdopodobnie w lutym okaże się, czy spółka HD Construction będzie w stanie dokończyć budowę Mediateki.
– Absolutnie nie kładziemy żadnych kłód pod nogi wykonawcy i nie chcemy żadnych zmian – podkreśla Marcin Biskupski.
„Z pewnością stworzy nową jakość”
Przypomnijmy, że umowa na budowę Mediateki została zawarta 3 stycznia 2022 roku. W budynku czytelni (A) ma znaleźć się wypożyczalnia zbiorów, przestrzenie dla dzieci, do pracy indywidualnej i w grupach, strefa odpoczynku przy książce lub gazecie, stanowiska komputerowe, miejsca pracy dla osób ze specjalnymi wymaganiami. Z górnej kondygnacji będzie można przejść na otwarty taras.
W najmniejszej części budynku (B) znajdzie się zaplecze sanitarne, szatnie oraz sale – muzyczna, multimedialna i projekcyjna. Na parterze ma znaleźć się kawiarnia. W ostatnim segmencie (C) zaprojektowano salę spotkań na blisko 200 osób.
– Kiedy Mediateka zostanie oddana do użytku, w istotny sposób zmieni się pejzaż kulturalny tej części Prawobrzeża. To wciąż będzie biblioteka, ale nie w takim tradycyjnym rozumieniu. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, gdzie mieszkańcy będą spędzać wolny czas. Z pewnością stworzy nową jakość – uważa dyrektor Wydziału Kultury Cezary Cichy.
Komentarze
9