Pierwsza jednostka już we wtorek po południu zacumowała przy szczecińskim nabrzeżu. Od kilku dni trwa też budowa wesołego miasteczka na Łasztowni, a dziś rozpoczyna się montaż sceny głównej. Minutę po północy zostaną także zamknięte pierwsze ulice. Szczecin gotowy na Dni Morza 2016.
Zaledwie dwa dni dzielą nas od największego żeglarskiego wydarzenia tego roku w Szczecinie. Dni Morza rozpoczną się już w piątek, 10 czerwca. Jak zapewniał podczas środowej konferencji prasowej wiceprezydent Krzysztof Soska, wszystkie kwestie organizacyjne dopięte są już na ostatni guzik.

30 jednostek z Darem Młodzieży na czele
W tym roku do naszego miasta przypłynie 30 jednostek z Polski, Niemiec, Finlandii, Szwecji i Hiszpanii. Pierwsza z nich – polski oldtimer Baltic Star – przy szczecińskim nabrzeżu zacumowała już we wtorek po południu. Dzisiaj przypłynie też szwedzki oldtimer Baltic Beauty. - W czwartek powitamy największą z jednostek, prawie 110-metrową fregattę Dar Młodzieży. Przy Wałach Chrobrego pojawi się o 15:00 – mówi Zofia Sadłowska z Centrum Żeglarskiego. - Godzinę później wpłynie ORP Toruń z 8. Flotylli Ochrony Wybrzeża. Obie jednostki zostaną powitane przez orkiestrę. Podobnie jak te, które przypłyną w piątek rano. O godz. 10:00 spodziewany jest okręt szwedzkiej królewskiej Marynarki Wojennej HSwMS Falken, a zaraz po nim (około 11:00) pojawi się ORP Iskra.

- W piątek do godz. 10:00 wszystkie jednostki powinny już zacumować przy nabrzeżach – mówi Sadłowska. Wśród nich znajdą się prawdziwe perełki, jak np. hiszpańska Nao Victoria, będąca wierną repliką okrętu, na pokładzie którego 500 lat temu Magellan jako pierwszy opłynął świat. Na wzór oryginału Nao Victoria również opłynęła świat. W latach 2004 – 2006 pokonała blisko 27 tys. mil morskich, odwiedzając przy tym 14 krajów. - To pierwsza replika na świcie, która opłynęła kulę ziemską – zaznacza Sadłowska. Podczas tegorocznych Dni Morza w naszym mieście pojawią się także m.in. Fryderyk Chopin, jacht Antica, Kapitan Borchardt, czyli najstarszy żaglowiec pływający pod polską banderą, Zawisza Czarny czy zbudowany w 1903 roku i całkowicie przebudowany na początku XXI wieku fiński żaglowiec Joanna Saturna.

Wybrane jednostki w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 – 19.00 będzie można zwiedzać. Dodatkowo, m.in. na pokładach spektakularnych oldtimerów zaplanowano 2-godzinne rejsy po Odrze. W sumie będzie to możliwe na 19 jednostkach. Zwiedzanie żaglowców jest bezpłatne, a bilety na rejsy będzie można nabyć w specjalnych punktach przy moście pontonowym, który na czas imprezy połączy oba brzegi Odry.

Alphaville, Golden Life, Klezmafour  i inne gwiazdy Dni Morza
- Dużą scenę zaczynają już budować. Będzie to niezła niespodzianka. Scenografia ma być przygotowana specjalnie na Dni Morza. Naprawdę, będzie na co popatrzeć – zapewnia Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej. W piątek wieczorem (20:00-23:00) wystąpią na niej zespół Golden Life („Życie choć piękne tak kruche jest”, „Dobra, dobra, dobra”) oraz gwiazda lat 80. i twórca hitu „Forever Young” grupa Alphaville.

Dzień później (11 czerwca, 19:00-23:00) zagrają tam Anna Cyzon, Agata Dziarmagowska, Patryk Kumór, Wanda i Banda, Róże Europy, Rezerwat i Big Day. Sobotni koncert zakończy się około 23:00 tradycyjnym pokazem sztucznych ogni.

Ostatniego dnia tegorocznych Dni Morza na scenie głównej odbędzie się koncert „Klasyka spotyka Detroit Techno” (18:00-19:00). Wystąpią Kelvin Sholar, Sylwester Ostrowski, NFM Leopoldium – Orkiestra Kameralna oraz Dorrey Lin Lyles („It's raining man”). Następnie zaplanowano koncert zespołu Klezmafour wraz z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie (19:30-21:00).

Koncerty na Łasztowni, klubowe granie w marinie i zabawy dla dzieci na pl. Mickiewicza

Poza sceną główną mnóstwo koncertów odbędzie się także na scenie folkowo-szantowej na Łasztowni, uruchamianej po raz pierwszy scenie chilloutowej na terenie szczecińskiej mariny oraz okręcie typu Lublin. Na scenie szantowo - folkowej zagrają m.in.: Bubliczki, Chango, Stary Szmugler, Dikanda, Sklep z Ptasimi Piórami, Qftry, Ryczące Dwudziestki, Bloco Pomerania, Dominika Żukowska z Andrzejem Koryckim. Już w piątek o godz. 10:00 startują wesołe miasteczko, jarmarki rękodzieła i regionalnej żywności oraz tawerny piwne. W piątek od godz. 17:00, a w sobotę i niedzielę od godz. 12:00 na najmłodszych będzie też czekać specjalna strefa zabaw na pl. Mickiewicza.

Zamknięte ulice już od czwartku

Duże imprezy zawsze wiążą się ze zmianami w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Pierwsze zamknięcia ulic zaplanowano w nocy ze środy na czwartek. 9 czerwca minutę po północy zamknięte zostaną ulice: Zbożowa (na odcinku od ul. Spichrzowej), Jana z  Kolna (na odcinku od ulicy Kapitańskiej do Trasy Zamkowej, ruch zostanie ograniczony na odcinku od Dubois do Kapitańskiej), zjazd z Trasy Zamkowej, Jana z Kolna (na odcinku od Mostu Długiego do ul. Kapitańskiej, z możliwością wjazdu w kierunku pl. Żołnierza Polskiego), Admiralska, Komandorska, Wawelska (od Jarowita), Storrady (od Kapitańskiej, dojazd tylko do posesji), Wały Chrobrego, Szczerbcowa (na odcinku od Wałów Chrobrego do Henryka Pobożnego), Zygmunta Starego (na odcinku od Wałów Chrobrego do Henryka Pobożnego), Małopolska (na odcinku od Jarowita), Jarowita (na odcinku od Zygmunta Starego do Szczerbcowej), Henryka Pobożnego  (na odcinku od Zygmunta Starego do Szczerbcowej), Zygmunta Starego (na odcinku od Hołdu Pruskiego do Starzyńskiego będą miejsca postojowe dla TAXI). W piątek, 10 czerwca, od godz. 05:00 zostanie zamknięta też ul. Celna.

W ciągu ulic Jarowita oraz Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Małopolskiej do Zygmunta Starego zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Aby ułatwić kierowcom wjazd do centrum miasta, 9 i 10 czerwca (w czwartek i piątek) w godzinach szczytu komunikacyjnego, czyli w godz. 6:00 - 9:00 możliwy będzie zjazd z Trasy Zamkowej w kierunku ul. Jana z Kolna. Dla zamkniętego odcinka ul. Jana z Kolna wprowadzone zostaną objazdy ulicami: Dubois, Parkową, Malczewskiego, pl. Żołnierza, Matejki, Trasą Zamkową.





O czwartku, 9 czerwca, zmieni się trasa kursowania autobusu linii 70. Na czas imprezy zostanie zlikwidowana linia tramwajowa nr 6. Uruchomiona zostanie natomiast linia nr 16, która częściowo będzie kursowała trasą „szóstki” i objazdem przez ul. Wyszyńskiego, Bramę Portową, al. Niepodległości, pl. Żołnierza Polskiego, pl. Hołdu Pruskiego, Matejki, Malczewskiego, Parkową i Dubois.

Ponadto, od 10 do 12 czerwca w pociągach Przewozów Regionalnych w granicach administracyjnych Szczecina będą honorowane wszystkie bilety jednorazowe i okresowe ZDiTM.