W całej Polsce, na autostradach, drogach ekspresowych oraz krajowych, będzie można zobaczyć więcej pojazdów wojskowych. To z powodu ćwiczeń pod kryptonimami Steadfast Defender-24 i Dragon-24 prowadzonych w ramach programu szkolenia Sił Zbrojnych RP. Wzmożony ruch ma rozpocząć się 12 lutego i potrwać do końca maja.

– Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Za utrudnienia przepraszamy – informuje ppłk Magdalena Busz, oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kierowcy, którzy natkną się na drodze na taką kolumnę, nie powinni wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe. Należy zachować szczególną ostrożność.

– Zwracamy się również z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – przypomina ppłk Busz.