Portal wSzczecinie.pl wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Szczecinie organizuje cykl wywiadów przedwyborczych z kandydatami związanymi z systemem ochrony zdrowia. Pierwszy w ogniu pytań znalazł się dr hab. n. med. Cezary Pakulski, kandydat Trzeciej Drogi do sejmu. Wywiad prowadził Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa. – Zdrowie w Polsce potrzebuje ratunku – mówił Pakulski.

Pakulski przeciwny „fabrykom lekarzy”

Podstawowym tematem rozmowy była sytuacja w polskiej ochronie zdrowia. Kandydat Trzeciej Drogi do sejmu w ostrych słowach wypowiadał się o Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które umożliwiło kolejnym placówkom, w tym szkole zarządzanej przez o. Tadeusza Rydzyka, kształcić lekarzy.

– To jest katastrofa jeżeli chodzi o przyszłość polskiej medycyny. To mi się kojarzy z filmami Charliego Chaplina, gdzie bohater stał przy taśmie i przykręcał śruby. To jest fabryka lekarzy. Brzmi jak komedia, a skończy się tragedią. Trudno mi sobie wyobrazić, by ta uczelnia wykształciła jakiegokolwiek lekarza. Studenci będą weekendowo dojeżdżać kilkaset kilometrów, by dojechać do prosektoriów, trzeba będzie dla nich szukać miejsc do ćwiczeń. Nie widzę szans na powodzenie w tym zakresie – mówił dr hab. n med. Cezary Pakulski. – Jestem nauczycielem akademickim. Wiem, ile wysiłku kosztuje nas wychowanie przyszłego lekarza. Trudno mi sobie wyobrazić , by na takiej uczelni czy na politechnice uczyć lekarzy. To jest kuriozum.

Gość specjalnego programu wyborczego Okręgowej Izby Lekarskiej i portalu wSzczecinie.pl przyznał jednocześnie, że jest mu żal studentów, którzy dali się nabrać na takie „banialuki”. 

Jak zlikwidować kolejki do lekarzy? Enigmatyczne odpowiedzi kandydata Trzeciej Drogi

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa pytał gościa o szczegóły programu zdrowotnego Trzeciej Drogi, czyli m.in. o postulat, by zwracać chorym pieniądze, jeżeli usługa publicznej ochrony zdrowia nie zostanie zrealizowana w ciągu 60 dni. Mowa np. o wizytach u specjalistów. Jako przykład podano psychiatrów czy endokrynologów, na wizyty do których czeka się nawet… kilka lat.  

– Kolejka do lekarza specjalisty, na takim poziomie jak obecnie, to jest skandal – mówił Cezary Pakulski.

Pojawił się także temat referendum w sprawie aborcji czy przywrócenia „kompromisu aborcyjnego”.

– Chcemy oddać głos społeczeństwu. W tej chwili, gdybyśmy przeprowadzili takie referendum, to znaczna część chciałaby liberalizacji możliwości wykonania aborcji. Musimy rozwiązać sytuację w pakiecie: doprowadzić do dostępności antykoncepcji czy przywrócić edukację seksualną. Musimy uniknąć sytuacji, że aborcja okaże się najtańszym rozwiązaniem pewnego problemu – przekonywał Pakulski.

Kolejna rozmowa portalu wSzczecinie.pl oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie już w poniedziałek, 25 września, o godz. 20:00. Gościem będzie prof. Tomasz Grodzki, marszałek senatu.