„To będzie żywa i merytoryczna rozmowa o Szczecinie” – zapowiadają organizatorzy. W programie 15. Westivalu Architektury nie zabraknie debat o nowych inwestycjach, dziedzictwie architektonicznym miasta, czy po prostu o tym, jak w Szczecinie się mieszka. Wszystko to, od piątku (24.05) do niedzieli (26.05), w Teatrze Polskim przy ul. Swarożyca (w w sali im. Jana Banuchy). Stamtąd będą też startowały architektoniczne spacery.

Westival Architektury już na stałe wpisał się w kalendarz szczecińskich wydarzeń. Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem „Architektury dialogu”.

– W tym roku skoncentrujemy się na lokalnych, bliskich nam zagadnieniach jednak będziemy je rozpatrywać w szerszym kontekście – zapowiadają przedstawiciele szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, organizatorzy wydarzenia.

Na początek debata o powojennej architekturze Szczecina

Otwarcie Westivalu w piątek o godzinie 17. Godzinę później architekt Jakub Gołębiewski zaprasza na pierwszą debatę – dyskusję o „Dziedzictwie powojennej architektury Szczecina”. Jego gośćmi będą miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, historyczka Anna Syska i architekt Piotr Śmierzewski. Porozmawiają między innymi o osiedlu, które wybudowano po wojnie w kwartale między aleją Wyzwolenia i ulicami Mazowiecką, Matejki oraz Małopolską.

– Pod koniec lat 50., czy na początku lat 60., nie budowano garaży podziemnych. Dzięki temu przestrzeń między tymi blokami jest pełna zieleni. Dużo częściej taką zabudowę spotykamy na przedmieściach wielkich miast, a nie w samym centrum. Z jednej strony to bardzo duża zaleta tego osiedla, zwłaszcza dla ludzi, którzy tam mieszkają. Z drugiej strony jest to bardzo duża strata dla miasta – opowiada architekt Piotr Śmierzewski.

Jak w Szczecinie się mieszka? I co jest unikatowego na ulicy w ścisłym centrum miasta?

W sobotę cztery kolejne debaty. O godzinie 10 rozpocznie się dyskusja: „Zamieszkanie – jakość zamieszkiwania”. Zaproszenie prezesa szczecińskiego oddziału SARP Karola Nieradki przyjęli architekci Zbigniew Maćków, Wojciech Kotecki oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. Wśród zapowiadanych tematów nowa zabudowa Kępy Parnickiej, która zdominowała krajobraz tej części miasta.

Na godzinę 12 zaplanowano debatę o mobilności i komunikacji w mieście. Miejski aktywista Szymon Nieradka będzie rozmawiać z politologiem Tomaszem Toszą, prezeską Fundacji Piesza Polska i Stowarzyszenia Idee przez miasto Karoliną Grochowicką, dziennikarzem Michałem Kaczmarkiem, założycielką i fundatorką Fundacji Rodzic w Mieście Agnieszką Krzyżak-Pitura. Usłyszymy chociażby o przebudowanym fragmencie al. Wojska Polskiego.

– Unikatową rzeczą, jaką mamy w Szczecinie, jest kilometr kwadratowy w absolutnym centrum miasta, po którym możemy chodzić, nie przechodząc ani razu przez światła. Możemy swobodnie spacerować, ale też mijające nas samochody jeżdżą dużo płynniej i dużo wolniej. Na rondzie w ścisłym centrum mamy plac zabaw. I on działa – podkreśla Szymon Nieradka.

„Miasto pełne życie” i dyskusja o Architekcie Miasta

O godzinie 16:30 debata – „Re… czyli miasto pełne życia”. Prowadzącymi będą architekt Tomasz Maksymiuk i Artur Ratuszyński z firmy S-Movens. Porozmawiają, między innymi o rewitalizacji, z architektem i urbanistą Jakubem Krzysztofikiem, dr hab. inż. Katarzyną Sadowy i historyczką sztuki Katarzyną Andrzejczyk-Briks.

Na zakończenie dnia (o godzinie 18.30) zaproszeni goście zastanowią się, czy Szczecin potrzebuje Architekta Miasta. Dyskusję poprowadzi architekt Marek Orłowski, który będzie rozmawiał z redaktorką naczelną Architektury&Biznes Małgorzatą Tomczak, architektem i profesorem ZUT w Szczecinie Adamem Zwolińskim, architektem i urbanistą Piotrem Sobczakiem, architektem i samorządowcem Piotrem Myncem.

„Teatralne” spacery i oprowadzanie po Grabowie

Dopełnieniem Westivalu Architektury będą jak zawsze architektoniczne spacery. Dwa z nich przygotował miejski przewodnik Przemek Głowa, który poprowadzi zainteresowanych szlakami teatralnymi.

W sobotę, o godzinie 14, zaprasza na wędrówkę, której tematem będzie: „Aktor w architekturze, śladami sceny i teatru w historii miasta Szczecina”. Drugi spacer, w niedzielę, o godzinie 15, będzie zatytułowany: „Od scen teatrów wędrownych po budowę teatru miejskiego”.

W niedzielę będzie okazja, by przyjrzeć się architekturze Grabowa, czyli osiedla, którego częścią jest Teatr Polski. Oprowadzać będą Justyna Borucka, Harald Gatermann i Jakub Gołębiewski, autorzy „Przewodnika architektonicznego po Szczecinie”. Start o godzinie 12:30.

Więcej informacji na temat 15. edycji Westivalu Architektury można znaleźć na https://westival.pl/.