Wieczorem, 28 czerwca, wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w kierunku pętli Pomorzany. Trzy dni później planowane jest zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka między pl. Szyrockiego a ul. Milczańską. To oznacza początek przebudowy al. Powstańców Wielkopolskich.

Szykują się duże utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza że co najmniej do listopada wciąż przebudowywana będzie ul. Kolumba.

Autobusy 811 (Pomorzany Dobrzyńska – pl. Kościuszki)

Korzystający z komunikacji miejskiej mieszkańcy Pomorzan zostaną więc pozbawieni tramwajów. Nową opcją będzie dla nich autobus zastępczy linii 811. Będzie kursował na trasie Pomorzany Dobrzyńska – Plac Kościuszki (a przez pierwsze dwa dni – 29 i 30 czerwca – dalej, do pl. Szarych Szeregów). Przez ul. Budziszyńską, al. Powstańców Wielkopolskich, ul. Milczańską, ul. Mieszka I, pl. Szyrockiego i al. Piastów.

Dwukierunkowa „czwórka” (pl. Szyrockiego – pl. Żołnierza Polskiego)

Do tego od 1 lipca dojdzie linia tramwajowa 4, dojeżdżająca jednak tylko do pl. Szyrockiego. Obsługiwać będą ją tramwaje dwukierunkowe, wycofane z linii 5 na Mickiewicza (udostępniona zostanie już trasa na ul. Sosabowskiego do pętli Osiedle Zawadzkiego, więc nie będą tam potrzebne).

„Czwórki” będą jeździć po trasie: Plac Szyrockiego – Plac Żołnierza Polskiego. Przez plac Kościuszki, plac Szarych Szeregów, plac Rodła, Wyzwolenia, plac Żołnierza Polskiego (i nawrót przez plac Hołdu Pruskiego).

Objazdy dla kierowców

Od 1 lipca zamknięty będzie fragment al. Powstańców Wielkopolskich, między pl. Szyrockiego a ul. Milczańską. Wytyczono następujące objazdy:

– ul. Milczańską do ul. Mieszka I (tu nastąpi zmiana programu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Mieszka z Milczańską),

– ul. Starkiewicza – Dąbrowskiego – plac Szyrockiego,

– ul. Szpitalną – Połabską – Boczną – Starkiewicza – Dąbrowskiego – plac Szyrockiego.

– ul. Włościańską (przy starym kościele) tu zostanie wprowadzona sygnalizacja wahadłowa z uwagi ma małą szerokość jezdni.

– By ułatwić kierowcom orientację, tablice każdego objazdu będą oznaczone innym kolorem i odrębnym znakiem graficznym – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie. – Dojazd do posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku al. Powstańców Wielkopolskich będzie możliwy przez Milczańską, a dla części adresów przez teren budowy (czyli wytyczonym pasem ruchu w al. Powstańców Wielkopolskich od strony placu Szyrockiego.

„Dwunastka” zostanie zawieszona

Zmiany na innych liniach tramwajowych od 29 czerwca:

– linia 5 będzie kursować na trasie Osiedle Zawadzkiego – Mickiewicza – Stocznia Szczecińska;

– linia 7 będzie kursować na trasie Osiedle Zawadzkiego – Mickiewicza – Turkusowa;

– linia 10 będzie kursować na trasie Gumieńce – pl. Rodła – ul. Arkońska – Głębokie (niektóre kursy poza godzinami szczytu będą skrócone do Lasku Arkońskiego)

– linia 11 będzie kursować na trasie Dworzec Niebuszewo – Plac Rodła – Ludowa;

– linia 12 zostanie zawieszona.

Dodatkowo, na linii 6 nastąpi korekta rozkładów jazdy z uwagi na skomunikowania z linią 5.

Inaczej pojadą też autobusy

Autobusy linii 242 zmienią trasę. Od przystanku „Szwoleżerów” kursować będą przez ul. Mieszka I, ul. Milczańską, al. Powstańców Wlkp., ul. Budziszyńską, ul. Włościańską, ul. Szczawiową do przystanku „Elektrownia Pomorzany” i dalej bez zmian.

Nieco inaczej pojadą też autobusy linii 806 w kierunku placu Rodła. Od przystanku „Szpitalna” kursować będą przez ul. Szpitalną, ul. Połabską, ul. Boczną do przystanku „Boczna” i dalej bez zmian, z pominięciem przystanku „Starkiewicza”. Uruchomiony zostanie przystanek „Świętego Józefa”, zlokalizowany w ciągu ul. Połabskiej na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku.

Zmiany obejmą też autobusy linii nocnej. Ze wszystkimi informacjami można zapoznać się na www.zditm.szczecin.pl.

Kolumba – listopad 2024, Powstańców Wielkopolskich – lipiec 2025

W drugim etapie prac wyłączony zostanie odcinek od ul. Milczańskiej do pętli Pomorzany. Prace w al. Powstańców Wielkopolskich obejmą przebudowę jezdni, chodników, torowisk, infrastruktury podziemnej (m.in. nowe wodociągi), oświetlenia i trakcji tramwajowa. Modernizację przejdą dwa wiadukty, pojawią się drogi i pasy rowerowe. Prace mają zakończyć się w lipcu 2025 roku.

Wcześniej, bo w listopadzie 2024 roku ma wreszcie zakończyć się przebudowa ul. Kolumba i całego ciągu komunikacyjnego w kierunku Pomorzan, wraz z pętlą tramwajową. Nieco szybciej ma być możliwa komunikacja tramwajowa na ulicach Dworcowej i Nowej.

Wykonawcą wszystkich prac jest firma ZUE. Wartość inwestycji to 592,5 mln zł, z czego 356,2 mln zł. to dofinansowanie z Unii Europejskiej.