Ponad dwa tygodnie temu poznaliśmy, wyłonionego w przetargu, nowego zarządce Trafostacji Sztuki. Dziś nowa dyrektor powstającej instytucji przedstawiła wizję prowadzenia tego obiektu.

W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego najkorzystniejszą uznano ofertę Baltic Contemporary Sp. zo.o. z Poznania. Na czele Trafostacji Sztuki stanie Constanze Kleiner, która do tej pory była związana z Berlinem. Nowa dyrektor uważa, iż Trafostacja idealnie wpisuje się w ideę projektu Floating Garden 2050.

Dla mnie Szczecin 2050 jest to świadome inwestowanie w kulturę, a także w wiedzę. Jest to lokalizacja kultury i wiedzy o międzynarodowym potencjale. Co spowodowane jest m.in. bliskością Bałtyku, a także Berlina. Jest to projekt o dużej trwałości i przede wszystkim projekt, który podejmuje odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. I uważam, że w tę odpowiedzialność wpisuje się ta instytucja jaką jest Trafostacja Sztuki. - tłumaczy Constanze Kleine, dyrektor Trafostacji Sztuki.

Miejsce na każdy dzień

Trafostacja Sztuki według Constanze Kleiner ma stać się miejscem codziennym. Ma wejść w życie Szczecina i w nim czynnie uczestniczyć.

Moim celem jest, aby Trafostacja Sztuki stała się miejscem na każdy dzień. Tak jak kiedyś taką funkcję pełniły kościoły i po części dzisiaj w Polsce nadal pełnią. Ma to być zatem miejsce codziennych spotkań, codziennej rozmowy, dyskusji, medytowania, świętowania i celebrowania rytuałów. - mówi dyrektor Trafostacji Sztuki.

Blisko morza, blisko Berlina

Trafostacja Sztuki będzie współpracowała z szeregiem szczecińskich instytucji, m.in. z klubem 13 Muz, Akademią Sztuk Pięknych, Szczecińskim Stowarzyszeniem Zachęta Sztuki Współczesnej, a także z nową filharmonią. Będzie to miejsce, w którym swoją twórczość zaprezentują lokalni artyści, ale także dzięki położeniu – bliskość Bałtyku i Berlina – Trafostacja Sztuki ma przyciągnąć do Szczecina twórców z całej Europy.

Trafostacja Sztuki będzie miejscem, które po pierwsze sztukę współczesną wzniesie na zupełnie nowy poziom w naszym mieście, po drugie stanie się miejscem promocji artystów, naszych lokalnych, ale także miejscem spotkania z artystami z całej Europy, a w szczególności z obszaru Morza Bałtyckiego, a po trzecie stanie się nowym połączeniem z Berlinem, który w tej chwili jest jedną z najważniejszych stolic na mapie kulturalnej Europy, zwłaszcza w dziedzinie sztuki współczesnej. Mam nadzieję, że przyszłość pokaże, że przyjęta przez nas ścieżka była słuszna. I liczę na to, że wszystkie szczecińskie środowiska włączą się w proces budowania tej nowej instytucji kultury w naszym mieście. - mówi wiceprezydent Szczecina, Krzysztof Soska.

Widać rozwój miasta

Otwarcie galerii przewiduje się na rok 2013. Nie wiadomo jeszcze dzieła jakich artystów będziemy mogli podziwiać w Trafostacji. Jak przyznaje Constanze Kleiner jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Trwają już jednak rozmowy z organizatorami inSPIRACJI. W ramach przyszłorocznej edycji prawdopodobnie jedna z wystaw zostanie zaprezentowana właśnie w Trafostacji Sztuki.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Constanze Kleiner przedstawiła wizję funkcjonowania tej powstającej instytucji, a także wyraziła swój zachwyt nad tempem rozwoju miasta.

Dowiedziałam się, że w przeciągu pięciu lat w Szczecinie mają powstać następujące budynki: Akademia Sztuk Pięknych, nowa galeria sztuki, nowa filharmonia, nowa opera, a także dwa nowe muzea. I że część z tych projektów jest już w fazie realizacji. I mogę dzisiaj Państwu powiedzieć, że w dalszym ciągu jestem w szoku, jestem pod wrażeniem tego co się wówczas dowiedziałam.- tłumaczy Constanze Kleiner - Kiedy rozmawiam z artystami, z kuratorami, czy z biznesmenami w Berlinie też opowiadam im właśnie o tym co tutaj zastałam, co znalazłam i oni są tak samo jak ja pod dużym wrażeniem tych przedsięwzięć.

O Trafostacji Sztuki

Trafostacja Sztuki to pierwsza samodzielna miejska galeria sztuki współczesnej. Jej głównym zadaniem będzie promocja i dokumentacja osiągnięć artystów związanych ze Szczecinem oraz regionem zachodniopomorskim. Zlokalizowana przy ul. Świętego Ducha 4 siedziba galerii, będzie największym ośrodkiem sztuki współczesnej na obszarze Euroregionu Pomerania.

Na potrzeby nowej instytucji kultury zaadaptowany zostanie budynek zabytkowej trafostacji. Inwestycja jest w trakcie realizacji. Otwarcie galerii przewiduje się na rok 2013. Koszt inwestycji wynosi ok. 16,5 mln zł.