XLV Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT rusza w połowie kwietnia, ale już dziś zdradzamy szczegóły. Za wcześnie jeszcze, by zaprezentować cały program (ze względów proceduralnych nie możemy przedstawić spektakli konkursowych), ale atrakcji będzie mnóstwo.
Spis Treści

Przede wszystkim finał! Narodowy Stary Teatr w Krakowie przywiezie Trylogię wg Sienkiewicza w reż. Jana Klaty – spektakl, który zebrał doskonałe recenzje i stał się kolejnym, doskonałym pretekstem do rozmowy o polskiej współczesności i bujnej przeszłości. Dyrektor festiwalu, Anna Garlicka zapewnia, że cała pierwotna obsada pojawi się w Szczecinie. Rozmowy ze Starym Teatrem rozpoczęły się bardzo wcześnie, już w październiku. Chcemy pokazywać istotne polskie przedstawienia, które nie mogłyby być pokazane w konkursie, bo nie jest to mała forma, natomiast są z jakiś przyczyn ważne i wśród takich szukamy. One nie trafiłyby najprawdopodobniej do Szczecina z innej okazji – KONTRAPUNKT jest dobrą ku temu sposobnością.

Dzień w Berlinie na razie pozostaje tajemnicą, ale dyrektor zapowiada, że jeśli uda się zrealizować wszystkie plany, to będzie to inny dzień, niż te, które miały miejsce do tej pory. Bardzo baliśmy się pierwszego wyjazdu do Berlina, tego czy publiczność będzie zainteresowana, czy problemem nie będzie bariera językowa... Po trzech wyjazdach do Berlina wiemy, że te obawy były płonne, a widzowie wykazują ogromne zainteresowanie „teatralną wycieczką”. Dlatego w nadchodzącej edycji planujemy nieco zmienić – rozszerzyć formułę dnia niemieckiego, łącząc pokazy w Berlinie z początkiem naszej transgranicznej współpracy. A kiedyś chcielibyśmy zaprosić dobry instytucjonalny teatr niemiecki do Szczecina, tak, żeby mogli go zobaczyć nie tylko widzowie wyjeżdżający do Berlina, ale to niestety kwestia budżetu.

Do KONTRAPUNKTU zgłasza się corocznie około 140 spektakli. Komisja artystyczna jeździ po Polsce i ogląda potencjalnie interesujące przedstawienia. Są takie przedstawienia, co do których nie było wątpliwości, że powinny się znaleźć na KONTRAPUNKCIE. Część teatrów zapraszamy nawet, jeżeli nie nadejdzie karta zgłoszenia. Niestety, nie zawsze udaje się zaprosić i zaprezentować wszystkie wybrane przez komisję artystyczną spektakle.

Mały Kontrapunkt

W tym roku po raz pierwszy do udziału w festiwalu organizatorzy zapraszają najmłodszych. Specjalnie dla dzieci pokazane zostaną zagraniczne spektakle bez słów, ale także odbędą się warsztaty: Po jednym ze spektakli dzieci będą mogły zostać na warsztacie nawiązującym do tych, które są stale realizowane w siedzibie Pleciugi – wyjaśnia dyrektor Garlicka. W ramach tego projektu zostanie też pokazany szczeciński Szpak Fryderyk – być może w wersji plenerowej, ale to uzależnione jest od pogody. Ma to być próba generalna przed „otworzeniem” sceny letniej – teatr planuje pokazywanie spektakli na zewnątrz swojej siedziby. Planowany jest również spektakl dla dzieci niewidzących i niedowidzących Teatru K3 z Białegostoku. Gośćmi będą także studenci lalkarstwa z Białegostoku ze spektaklem Kinderszafa. To spektakl nie tylko dla dorosłych, ale postanowiliśmy zaprezentować go w Małym Kontrapunkcie, ponieważ także dzieci będą się świetnie bawić – mówi Anna Garlicka.

Przegląd KONTRABANDA

To kolejna nowość festiwalu. Będzie to przegląd teatrów niezależnych z naszego województwa. Ważna jest promocja młodych zespołów, ale oczywiście nie w ramach głównego nurtu festiwalu. Nie stają oni w konkursowe szranki, chcemy pokazać, że takie teatry są, prowadzą świetną działalność i promować je. Zaprosiliśmy teatr Brama, Krzyk, Uhuru i W krzywym zwierciadle.

Szczecińska Północ Teatrów

Program nie został jeszcze dopięty, ale zasada pozostaje ta sama – wejście na spektakl będzie kosztowało 5 zł, spektakle rozpoczną się o północy. Jest to promocja wszystkich naszych szczecińskich teatrów.

Spektakle plenerowe

Mam nadzieję, że tak. W zeszłym roku, wg policji, na obu spektaklach było ok. 6500 osób. Taka ilość widzów potwierdza zapotrzebowanie na tego typu propozycje – komentuje Garlicka. Teatr może być świetną zabawą, bo nadal przecież pełni funkcję ludyczną. Termin jest już zarezerwowany (24 kwietnia).

Jubileusz

Nowe działania uznajemy za podkreślenie jubileuszu. Z okazji jubileuszu przywołujemy także tradycję - w czasach, gdy festiwal nosił jeszcze nazwę Szczecińskiego Tygodnia Teatralnego prezentacje trwały przez tydzień.

Sesja teatrologiczna

Podobnie jak w latach ubiegłych odbędzie się sesja teatrologiczna, nad którą merytoryczną opiekę objął prof. Robert Cieślak z Zakładu Mediów i Komunikowania Uniwersytetu Szczecińskiego. W tym roku dyskusja będzie się toczyć wokół Teatru wśród mód. Poza tym tradycyjne już propozycje okołofestiwalowe: Noc Performerów, wystawy (m. in. poświęcona Wojtkowi Jabłońskiemu i Jego „małym formom”)

W zeszłym roku we wszystkich działaniach czynnie brali udział wolontariusze i w zamian otrzymywali wejściówki. Karnety będą dostępne zapewne w drugiej połowie marca, bilety na dodatkową prezentację spektaklu finałowego już "się drukują". Festiwal organizuje Miasto Szczecin

Główna część festiwalu odbędzie się między 20 a 25 kwietnia.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad KONTRAPUNKTEM 2010.