W piątek, 12 sierpnia, część placu Rynek Nowy zostanie ogrodzona. Rozpoczną się przygotowania do planowanych tam badań archeologiczno-architektonicznych. Ich celem jest wypracowanie najlepszego wariantu ekspozycji pozostałości średniowiecznego kościoła, które kryją się pod brukiem. Docelowo plac będzie prawdziwym rynkiem (dziś jest nim tylko z nazwy), a nie parkingiem, jak jest obecnie.

Rynek Nowy to plac między Ratuszem Staromiejskim a nową inwestycją hotelowo-mieszkaniową. Do końca sierpnia zostanie ogrodzony w całości, badania obejmą również część ulicy Panieńskiej. Zachowany zostanie jedynie przejazd między ulicami Opłotki i Panieńską. Łącznie archeolodzy zajmą ok. 1840 m2. Prace potrwają do połowy października.

W przeszłości w tym miejscu stał kościół św. Mikołaja. Pierwsze wzmianki o wzniesionej tam kaplicy pochodzą z XIII wieku, a w 1335 r. rozpoczęto budowę ceglanej świątyni w stylu gotyckim. Kościół spłonął w 1811 r. Został rozebrany do fundamentów, ale pewne pozostałości średniowiecznych murów przetrwały. Widoczne były choćby podczas prac ziemnych prowadzonych w tej okolicy pod koniec XX wieku.

Teraz badaniem zachowanych reliktów zajmie się firma Inwest CW, która wygrała w miejskim przetargu. Swoją pracę wyceniła na 407 tys. zł. Jaki jest cel planowanych prac archeologicznych?

– Na podstawie wyników badań zostaną wypracowane szczegółowe wytyczne konserwatorskie określające optymalny sposób ekspozycji historycznych reliktów. Tym samym przywrócona zostanie historyczna funkcja placu – jako ogólnodostępnej przestrzeni publicznej o charakterze rynku staromiejskiego, uwzględniającego rozwiązania funkcjonalne i estetyczne dostosowane do zabytkowej przestrzeni – mówi Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków.

Dokładne opracowanie wyników prac archeologicznych powinno zostać przygotowane do końca roku.