Niektóre z nich zachowały tynki i farby w niezmienionym od przeszło 160 lat stanie, inne przeszły remonty elewacji. Szczecińskie kamienice kryją w sobie wiele tajemnic i mogą stać się wizytówką naszego miasta. By zachować spójność Śródmieścia, Miejski Konserwator Zabytków tworzy „Kolory miasta”.
„Kolory miasta” to projekt, który wystartował 3 listopada. Jego celem jest opracowanie katalogu historycznej kolorystyki stosowanej na elewacjach szczecińskiej zabudowy kamienicznej od połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku. Projekt rozpoczął się od pracy nad najstarszymi kamienicami zachowanymi w mieście, położonymi na obszarze Nowego Miasta.
– Na tym etapie chcemy opracować metodykę do kolejnych etapów projektu, oszacować docelowe koszty i zbadać możliwości pozyskania dofinansowania, aby projekt był możliwie najbardziej kompleksowy i dawał podstawy do formułowania wytycznych konserwatorskich dla całego historycznego Śródmieścia Szczecina – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.
Jak zauważa Dębowski, to może być ostatnia szansa na powodzenie tego projektu. – Skala remontów elewacji zabytkowych kamienic jest na tyle dynamiczna, że za kilka lat prawdopodobnie nie byłoby już czego badać – komentuje konserwator. Kamienice remontowane w oparciu o taki katalog, zachowałyby spójność kolorystyczną na tym terenie.
Dębowski ubolewa na tym, że duża część remontów nie jest konsultowana z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, a jeszcze rzadziej wykonuje się badania określające oryginalną kolorystykę.
Komentarze
20