Malowniczy punkt widokowy na rozlewisko Odry, a jednocześnie wyczekiwana trasa rowerowa łącząca najpopularniejsze polskie i niemieckie szlaki. Dawny most kolejowy Siekierki – Neurüdnitz to teraz atrakcyjna przestrzeń dla pieszych i rowerzystów.
Polska część inwestycji była gotowa już w maju 2021 roku. Teraz nastąpiło otwarcie przebudowanego fragmentu po niemieckiej stronie granicy. Tym samym most jest przejezdny na całej długości.
– Wspólnie z naszymi niemieckimi partnerami przekształciliśmy najdłuższy most na Odrze w ścieżkę rowerową. Jest tutaj przepięknie, są niesamowite pejzaże i piękny widok na rozlewisko Odry. Koniecznie musicie państwo to zobaczyć – zachęca marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Jak zmienił się dawny most kolejowy?
Inwestorem po polskiej stronie był podlegający marszałkowi Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Realizacja projektu autorstwa szczecińskiego biura MXL4 architekci kosztowała 11 mln zł. Konstrukcja dawnego mostu kolejowego wzbogaciła się o platformę widokową, odrestaurowano dwa przyczółki, przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery oraz wykonano nowoczesne oznakowanie.
W realizację projektu po stronie niemieckiej zaangażował się samorząd Brandenburgii. Tam prace trwały dłużej, ale niedawno zostały sfinalizowane. W sobotę 25 czerwca marszałek Geblewicz i premier landu Brandenburgia Dietmar Woidke mogli uścisnąć sobie dłonie na ukończonym, transgranicznym moście pieszo-rowerowym.
Można planować nowe trasy wycieczek. Pomoże w tym specjalna aplikacja
Realizacja tej inwestycji otwiera szerokie horyzonty przed rowerzystami z regionu. Powstała bowiem atrakcyjna trasa łącząca szlaki rowerowe po polskiej stronie granicy z gęstą siatką dróg po niemieckiej stronie. Do mostu dojechać można malowniczą Trasą Pojezierzy Zachodnich, która przecina niemal całe Pomorze. Mniej wprawieni turyści ze Szczecina mogą podjechać pociągiem do Godkowa koło Chojny i pokonać ostatnie 20 km szlaku. Pomysłem na ciekawą pętlę może być przejazd po moście na stronę niemiecką, a później powrót promem pływającym na wysokości Gozdowic, na południe od Siekierek.
Możliwości do planowania krótszych i dłuższych wycieczek rowerowych jest jednak dużo więcej. Warto przy tym skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Pomorze Zachodnie. To wygodne narzędzie z dokładnymi mapami tras i wycieczek, zaznaczonymi ciekawymi miejscami do odwiedzenia, opisami planowanych wydarzeń oaz panoramami 360 stopni. Szczegóły na: https://rowery.wzp.pl.
Most rowerowy w Siekierkach jest już dostępny dla turystów, ale oficjalne uroczystości związane z jego otwarciem odbędą się dopiero we wrześniu. Planowane jest też odsłonięcie ławeczki upamiętniającej prof. Władysława Bartoszewskiego, który jest patronem przeprawy.
Komentarze
1