Kiedyś szare, ze zniszczonymi elewacjami i ubytkami, dziś zachwycają mieszkańców i tych, którzy przyjeżdżają w odwiedziny do Szczecina. Przedstawiamy dziesięć kamienic, które w ubiegłym roku doczekały się remontów i odzyskały dawny blask.

Kamienica przy al. Jana Pawła II 41

Łączy w sobie elementy eklektyzmu i secesji. Kamienica została zbudowana w 1895 roku, prawdopodobnie według projektu mistrza ciesielskiego Alberta Moebe. Udział w budowie posiadał również cieśla Wilhelm Schroder. Budynek nie uległ zniszczeniom podczas II wojny światowej, ale generalny remont przeszedł ponad 40 lat temu. Wówczas dużj pokoje podzielono na mniejsze mieszkania.

W lutym ubiegłego roku oczom szczecinian ukazała się nowa elewacja narożnej kamienicy. To jedna z tych metamorfoz, która wzbudziła jeden z największych zachwytów wśród mieszkańców. Szara elewacja zyskała śnieżną biel, a w promieniach słonecznych mienią się odnowione, miedziane wieżyczki.

Kamienica przy ul. Kopernika 11/12

Przed remontem zniszczona, z odłamkami pocisków artyleryjskich w ścianach. W marcu ubiegłego roku zakończył się remont kamienicy oznaczonej numerami 11 i 12. W ramach prac budowlańcy odnowili elewację, sztukaterię, zamontowali podświetlenie i wymienili okna balkonowe.

Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, gruntownie wyremontowano klatkę schodową. Prace przeprowadziła wspólnota mieszkaniowa, w której miasto ma blisko 40 procent udziałów. Prace kosztowały blisko 630 tys. zł.

Kamienica przy ul. 5 Lipca 17

Pochodzi z początku XX wieku. Jeszcze do niedawna była jedną z brzydszych kamienic w tej okolicy. Brudne ściany, braki tynku w wielu miejscach. Remont kosztował około 870 tysięcy złotych. W uzgodnieniu z zespołem miejskiego konserwatora zabytków wybrano jasno-szare kolory elewacji. Dzięki temu podkreślone zostały liczne elementy ozdobne.

Prace obejmowały także m.in. remont elewacji frontowej i tylnej wraz z odtworzeniem detali architektonicznych. Poza tym wyremontowano drzwi zewnętrzne do klatki nr 17, wymieniono bramę i drzwi wejściowe do budynku.

Kamienica przy ul. Sławomira 11

W ramach przebudowy elewacja zyskała nowy, jasnoróżowy odcień. Wspólnota mieszkaniowa wyremontowała także klatkę schodową, w której na ścianach dominuje biel, a na posadzce czarno-białe wzory.

Remont elewacji i klatki schodowej kosztował 550 tysięcy złotych. Miasto partycypowało w kosztach zgodnie z liczbą udziałów posiadanych we wspólnocie.

Kamienica przy ul. Niemierzyńskiej 18

Remont kamienicy rozpoczął się w maju 2020 roku. Elewacja odzyskała historyczny kolor, przebudowano wnętrza, podbito fundamenty oraz podwyższono kondygnację piwnicy.

Po zakończeniu prac kamienica z 1912 roku stała się częścią Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Pierwotnie na parterze mieściły się biura firmy tramwajowej, a wyżej – mieszkania dla pracowników spółki tramwajowej. Teraz w budynku znajdziemy sale konferencyjne i pokoje pracowników MTiK.

Kamienica przy ul. Jana Kazimierza 15

Remont elewacji XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Jana Kazimierza 15 zakończył się w lipcu tego roku. Odnowiono wszystkie elementy dekoracyjne, wraz z oryginalnymi drzwiami i ozdobną tarczą nad wejściem.

Co ciekawe, tej kamienicy mogło już nie być. ZBiLK wpisał ją na listę nieruchomości przeznaczonych do wyburzenia, a w 2013 roku uzyskał zgodę na prace rozbiórkowe. Ostatecznie jednak do nich nie doszło, a opuszczoną kamienicę kupiła spółka Arbet.

Kamienica przy ul. Bogusława X 49

Kolorystyka elewacji została uzgodniona z miejskim konserwatorem zabytków. Ściana frontowa, tło i spody balkonów zyskały kolor piaskowo-ugrowy, a detale i ościeżnice okien – chłodny beż.

Dodatkowo, oprócz odnowienia elewacji i akcentów rzeźbiarskich, renowacji zostały poddane także balkony i dach. Z kolei wewnątrz kamienicy przeprowadzono modernizację i przebudowę pomieszczeń.

Kamienica u zbiegu ulic Krzywoustego i Królowej Jadwigi

Kamienica przy ul. Krzywoustego 15 została wybudowana w latach 1889-1890. Budynek można rozpoznać po okazałym zdobieniu nad znaną piekarnią. Wyjątkowo bogaty detal obu fasad nawiązuje do miejskich „palazzi” wznoszonych we Włoszech w czasach renesansu. Remont kamienicy wykonała wspólnota mieszkaniowa, w której miasto posiada ponad 20 procent udziałów. Prace kosztowały około milion złotych. W ramach remontu odnowiono bogate detale architektoniczne, w tym posągi Herkulesa i Demeter, które codziennie mijane są przez setki mieszkańców.

Kamienica na rogu ulicy Kaszubskiej i Owocowej

Na elewacji tej kamienicy można znaleźć jeden z najlepiej zachowanych przedwojennych napisów. Narożna kamienica na Nowym Mieście odzyskała oryginalną kolorystykę i zdobienia od strony ulicy Owocowej. Nad dawnymi drzwiami do sklepu (teraz przerobionymi na zaślepione okno) pozostawiono jednak wolną przestrzeń, aby w przyszłości wyeksponować zachowany tam napis „Kolonialwaren”

Kamienica przy ul. Łokietka 6

Zamiast szarej i zniszczonej elewacji, mieszkańcy mogą oglądać królewskie połączenie czerwieni i złota. To oryginalne kolory, które pierwotnie pokrywały kamienicę, a udało się je odkryć dzięki współpracy wspólnoty mieszkaniowej z miejskim konserwatorem zabytków Michałem Dębowskim. Jak podkreśla, „kolor jest odważny, ale poparty badaniami konserwatorskimi”.