Pokonali trzystumilową trasę, żeglowali we wszystkich możliwych warunkach atmosferycznych, a niektórzy musieli dodatkowo zmierzyć się z silnym wiatrem do 8 stopni w skali Beauforta. Kapitan Sławomir Turniak wraz z załogą jachtu Milou wygrał 35. Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego.

Trasa prowadząca ze Świnoujścia przez Arkonę, Falsterborev, Christianso i ponownie Świnoujście, jest obecnie najdłuższym wyścigiem żeglarskim w Polsce. Zanim jednak 27 załóg przystąpiło do regat o Puchar Gryfa, dwuosobowe zespoły stanęły do walki o Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polskie.

Najlepszymi okazali się Ryszard Drzymalski i Adrian Kominek na jachcie Konsal. Walkę do końca, która poskutkowała srebrnym medalem, zaprezentowali Tomasz Odzioba i Adrian Kania na jachcie Black Caravela. Trzecie miejsce zdobyli debiutanci – Adam Borek i Grzegorz Kidacki na jachcie Flex.

Po duetach przyszedł czas na główny wyścig o Puchar Gryfa. Załogi żeglowały we wszystkich możliwych warunkach atmosferycznych – przez obszary bezwietrzne po słabe wiatry, deszcz, grad. Nie brakowało chwil przyjemnego żeglowania przy średnim wietrze, ale pod koniec trasy część jachtów musiała również poradzić sobie z bardzo silnym wiatrem do 8 stopni w skali Beauforta.

– Takie urozmaicone, pod względem pogody, warunki wymagały od zawodników ciągłego skupienia, cierpliwości oraz częstych zmian żagli. Można powiedzieć, że Neptun dokładnie sprawdził umiejętności żeglarzy. Ci jednak spisali się świetnie i wszyscy bezpiecznie wrócili do portu – relacjonuje Artur Burdziej z Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Tegoroczny Puchar Gryfa Pomorskiego wygrała załoga jachtu Milou z kapitanem Sławomirem Turniakiem. Kapitan Piotr Parzy z załogą jachtu Sergent Garcia wywalczyli 2. miejsce, a kapitan Bogusz Ratajskich z załogą jachtu Morfin – 3. miejsce.

- Gratulacje dla zwycięzców i uczestników! To połączenie tradycji z nowoczesnością. Od lat 50. XX wieku, regaty te były jednym z największych wydarzeń na żeglarskiej mapie Bałtyku. Dzisiaj, dzięki pasji i zaangażowaniu ZOZŻ, sponsorów i uczestników, kontynuujemy tę piękną tradycję, jednocześnie wprowadzając nowe elementy, które zachęcają kolejne pokolenia żeglarzy do uczestnictwa. – dodaje Marcin Raubo Prezes ZoZŻ

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego powróciły do kalendarza imprez dzięki Zachodniopomorskiego Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.