- Stolica nowoczesnego regionu to miejsce, w którym kultura rozwija się nie tylko dzięki talentom twórców, ale także dzięki zapewnieniu im godziwych warunków pracy i nowych możliwości wyrazu artystycznego. Jako mieszkańcy Pomorza Zachodniego mamy ambicje, by nasz region tętnił życiem w każdym aspekcie - także w sferze kultury, której chcemy doświadczać w nowoczesnych przestrzeniach. Wierzę, że ten niebanalny obiekt architektoniczny będzie dla przyszłych pokoleń świadectwem dynamicznego rozwoju Szczecina z początków XXI wieku - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Do końca 2022 r. Teatr Polski zostanie wyremontowany i rozbudowany o nową część „schowaną” w nadodrzańskiej skarpie.

„W tym miejscu powstaje nowoczesne i wspaniałe miejsce sztuki. Nowy gmach Teatru Polskiego w Szczecinie” – to fragment aktu erekcyjnego, który wraz z kamieniem węgielnym został wmurowany w gotowe już fundamenty nowej części budynku. To inwestycja samorządu województwa o wartości 196 mln zł, z czego ponad 81 mln zł to dofinansowanie unijne. Dodatkowe środki udało się uzyskać po długich staraniach samorządowców.

- Ziściło się marzenie wielu mieszkańców Szczecina i całego województwa – podkreślała Anna Bańkowska, członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Trzy nowe sceny

W nowej części Teatru Polskiego powstanie scena główna na 610 miejsc. Będzie też charakterystyczna scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc i scena eksperymentalna. Zmodernizowany zostanie też zabytkowy gmach.

- Tak jak kiedyś, 2,5 tys. lat temu uczynili to pierwsi starożytni grecy, budujemy teatr, miejsce spotkań człowieka z drugim człowiekiem, człowieka z losem i niepowtarzalną magią życia. Miejsce, w którym każdy z nas może bardziej zrozumieć sobie, a także innych ludzi, tak przecież różnych od każdego z nas rasą, religią czy wyznawanymi poglądami – mówił podczas uroczystości Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego, który od dawna zabiegał o jego rozbudowę.

Skomplikowana inwestycja

Wykonawcą rozbudowy Teatru Polskiego jest firma Budimex. Prace są skomplikowane ze względu na lokalizację nowych scen. Powstają one bowiem w miejscu skarpy.

– Od początku wiedzieliśmy, że będzie to bardzo trudna realizacja. Trudna pod względem inżynierskim zarówno w tej części nowej, jak i starej, zabytkowej. Mam nadzieję, że prace zakończą się terminowo i na koniec przyszłego roku przekażemy inwestorowi budynek w jakości zgodnej z oczekiwaniami – deklarował Mariusz Hurylski z firmy Budimex, która jest generalnym wykonawcą prac.

Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie. Powinny być gotowe w listopadzie 2022 r.