Nie zabrakło fantastycznej atmosfery i przepysznych regionalnych produktów. Królowało jednak wino w wielu odmianach – białe, czerwone, wytrawne, półsłodkie, musujące. Każdy, kto w miniony weekend odwiedził Zamek Książąt Pomorskich, miał z czego wybierać.

Za nami trzecia odsłona Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego. Wydarzenie od samego początku i pierwszej edycji cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Szczecina. Na zamkowym dziedzińcu nietrudno spotkać turystów z różnych zakątków Polski.

– Pomorze Zachodnie smakuje wyjątkowo. Potwierdza to również Festiwal Wina – przyznaje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Gorąco kibicujemy rozwijającej się w naszym regionie pięknej tradycji produkcji wina. Widzimy, jak znakomicie funkcjonują winnice. Widzimy, że pionierzy winiarstwa znajdują naśladowców. Widzimy też bardzo pozytywne reakcje mieszkańców Pomorza Zachodniego na takie wydarzenia.

Nie tylko doznania smakowe

Podczas trzeciej edycji Festiwalu Wina, która odbyła się w dniach 21-23 kwietnia, można było poznać ofertę aż 12 wytwórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego: Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica Darłowo, Winnica Invictus, Winnica Kojder, Winnica Molias, Winnica Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Tecławska Góra, Winnica Turnau, Winnica Zodiak, Skarb Templariuszy. Ich ofertę uzupełniły stoiska regionalnych producentów przekąsek, takich jak rzemieślnicze sery, wędliny, ryby.

Przy ustawionych stolikach można było spotkać grupy znajomych, którzy przy lampce wina, delektowali się smakołykami i wspólnie spędzali miło czas.

– Jestem drugi raz i bardzo mi się podoba. Przyszłam z koleżankami prosto z pracy i myślę, że to już taka nasza tradycja – przyznaje pani Dorota.

Festiwal, którego celem jest promowanie produktów regionalnych, rozwój wiedzy na temat winiarstwa i enoturystyki i szerzenie kultury wina wiąże się również z szeregiem wydarzeń towarzyszących. W tym roku na zamkowych gości czekały wieczorne koncerty oraz prowadzone przez ekspertów prelekcje. Dzięki nim uczestnicy mogli m.in. lepiej poznać historię tradycji uprawiania winorośli na Pomorzu Zachodnim czy dowiedzieć się, jakie wino dobrać do konkretnej potrawy, by cały posiłek idealnie się komponował.

Pomorze Zachodnie atrakcyjne dla winiarzy

Obecnie na Pomorzu Zachodnim funkcjonuje już ponad 20 winnic, które zrzeszone są w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego. Powstają kolejne, w których posadzono dopiero pierwsze krzewy winorośli, więc na efekty prac w tych miejscach trzeba będzie jeszcze poczekać.

– Odkąd istnieje Stowarzyszenie możemy zobaczyć, że co roku przybywa nam członków, średnio to ok. 2-3 winnice. W tym roku mamy już „w przedsionku” kolejnego winiarza – zdradza Damian Orlik, przewodniczący Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego. – Wiem też o kolejnych dwóch, którzy interesują się dołączeniem. Możemy się więc spodziewać, że na koniec roku będzie już nas więcej. I mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.

– Co ważne, na Pomorzu Zachodnim powstaje wino bardzo wysokiej jakości. Na konkursach międzynarodowych zdobywamy nagrody. A sam festiwal ma bardzo dobrą opinię w Polsce. Pojawił się bardzo pochlebny artykuł w portalu winicjatywa.pl, gdzie nasze wydarzenie było podane jako przykład dobrego festiwalu wina, od którego inne festiwale mogą się czegoś nauczyć. I to jest dla nas duża mobilizacja do dalszego działania – podkreśla Jacek Turnau z winnicy Turnau.

III Festiwal Wina został zorganizowany przez Województwo Zachodniopomorskie, wpierane przez Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.