Transfer srebrnej medalistki Igrzysk Olimpijskich Agnieszki Skrzypulec-Szoty, nagroda dla Kapitana Zygmunta Kowalskiego, miejsca na podium damskiej i męskiej załogi żeglarskiej. Yacht Klub Polski Szczecin z dumą ogłosił zakończenie sezonu 2023. „Obfitował w niesamowite osiągnięcia i niezapomniane chwile” – podkreślają członkowie klubu.

YKP Szczecin kończy sezon na 4. miejscu w Ekstraklasie Żeglarskiej. Ale to nie jedyna lokata, którą w tym roku wywalczyli żeglarze i żeglarki ścigające się dla klubu.

Niewątpliwy sukces odniosła damska załoga klubu, do którego w tym roku dołączyła srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio Agnieszka Skrzypulec-Szota. Żeglarki zdobyły 2. miejsce podczas finału Sailing Champions League oraz wygrały w Żeglarskich Mistrzostwach Polski.

Męska załoga YKP Szczecin również ma czym się pochwalić – panowie zajęli 2. miejsce na Otwartych Mistrzostwach Danii oraz stanęli na szczycie podium Otwartych Mistrzostw Austrii. Dodajmy do tego, że na 6. miejscu w drugiej Lidzie Żeglarskiej zakończyła sezon druga drużyna YKP Szczecin.

Również w tym roku szczeciński klub zorganizował kolejną edycję regat klasy optimist YKP Junior Cup, regaty BMW Bońkowscy Sailing Race, YKP Szczecin CUP oraz Polsko-Niemieckie Regaty Przyjaźni. Nie można zapominać także o licznych kursach żeglarskich i motorowodnych oraz 6 turnusach półkolonii żeglarskich.

– To był bardzo ambitny, pracowity, pełen emocji i sukcesów sezon. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. W przyszły rok wchodzimy z apetytem na więcej – zapowiada komandor Marcin Raubo.

A jest na co czekać (i to z niecierpliwością), bowiem YACHT KLUB POLSKI będzie świętować 100-lecie istnienia. YKP Szczecin jest częścią globalnego kolektywu klubów żeglarskich (16 w Polsce i 4 polonijne) których historia sięga roku 1924, powołany do życia przez Mariusza Zaruskiego i Antoniego Aleksandrowicza, pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego klub był pierwszą próbą stworzenia elitarnej wielowymiarowej organizacji żeglarskiej na modłę anglo-saskich tradycyjnych klubów sportowych. Marzeniem twórców było zwrócenie Polaków ku morzu i popularyzacja żeglarstwa w dopiero co odrodzonej ojczyźnie. W Szczecinie YKP zostało powołane do życia w 1947 roku, pierwszym komandorem został wojewoda zachodniopomorski Leonard Borkowicz a członkiem zarządu prezydent szczecina Piotr Zaremba.

Zaruski

Partnerami YKP Szczecin w sezonie 2023 są firmy Marina Developer, PKO Leasing, BMW Bońkowscy, Bajgle Króla Jana orz Hanse Yachts Sp. z o.o.