Województwo zachodniopomorskie jest w tym roku gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych (14 kwietnia–28 maja). W 15 miastach odbywać się będzie rywalizacja w 14 dyscyplinach sportowych. – Dla wszystkich startujących będzie to prawdopodobnie coś najważniejszego w ich młodym życiu – mówił Marek Kolbowicz, mistrz olimpijski w wioślarstwie, ambasador imprezy.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to rywalizacja w randzie mistrzostw Polski juniorów młodszych, czyli najczęściej sportowców w wieku 15 lat i młodszych. Oddzielnie rozgrywane są sporty zimowe, letnie i halowe. W województwie zachodniopomorskim w 2003 roku odbywały się już takie zawody w biegach przełajowych, a w 2007 roku dyscypliny letnie. Teraz gościć będziemy sportowców halowych.

„Niebywała okazja, żeby pokazać najpiękniejsze miejsca w naszym województwie”

Zawody odbywać się będą w 15 miejscowościach, z czego 13 znajduje się na Pomorzu Zachodnim. Gospodarzami rywalizacji o medale będą: Szczecin, Sianów, Wałcz, Kołobrzeg, Koszalin, Police, Rewal, Dziwnów, Darłowo, Borne Sulinowo, Świdwin, Stargard, Białogard.

– To niebywała okazja, żeby pokazać najpiękniejsze miejsca w naszym województwie prawie 4 tysiącom osób [sportowcy, trenerzy, opiekunowie – red.]. Udowodnić, że Pomorze Zachodnie to nie tylko morze i plaża, ale też wiele innych pięknych regionów, choćby pojezierza wałeckie, szczecineckie i drawskie – mówi Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Poza Pomorzem Zachodnim, zawody odbywać będą się również w regionie lubuskim – w Nysie (gimnastyka sportowa) i Drzonkowie (skoki na trampolinie). W województwie zachodniopomorskim nie ma po prostu miejsc, w których mogłyby odbywać się takie wydarzenia (hala przy ul. Małopolskiej w Szczecinie przystosowana jest do specjalistycznych treningów gimnastyków, a nie zawodów).

Wszystko zacznie się w tygodniu po świętach

Operatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest Zachodniopomorska Federacja Sportu, która wygrała konkurs ogłoszony przez urząd marszałkowski. Właśnie dopinane są ostatnie szczegóły przed rozpoczęciem walki o medale. Wszystko zacznie się 14 kwietnia od boksu i piłki ręcznej.

– OOM to przede wszystkim wyróżnienie dla całego środowiska sportowego w regionie, na które składają się wspaniali olimpijczycy i inni ludzie oddani sportowi – podkreślał Sławomir Strąkowski, prezes Zachodniopomorskiej Federacji Sportu. – W całym budżecie mamy zaplanowane ok. 1 mln zł na zakup sprzętu i wyposażenia. To jest ta trwała wartość, która zostanie po emocjach związanych z olimpiadą.

Sportowcy z Pomorza Zachodniego powinni liczyć się przede wszystkim w rywalizacji w sportach walki, gimnastyce sportowej czy siatkówce kobiet. W samym Szczecinie odbywać się będą tylko zawody w szermierce, w hali przy ul. Narutowicza 17 (27 kwietnia-13 maja).

Wsparcie medalistów olimpijskich i sponsorów

Ambasadorami imprezy zostali olimpijczycy, wielkie postacie polskiego sportu: Marek Kolbowicz (wioślarstwo), Małgorzata Hołub-Kowalik (lekkoatletyka), Agnieszka Skrzypulec (żeglarstwo), Marian Tałaj (judo), Piotr Lisek (lekkoatletyka), Monika Pyrek (lekkoatletyka) i Natalia Partyka (tenis stołowy).

– Pamiętam, gdy jako młody sportowiec udało mi się wygrać jeden ze startów. Wtedy pomyślałem sobie, że może to jest właśnie to, co chcę w życiu robić. Liczę, że dzieciaki, które wystartują w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży też tak postanowią i ich celem staną się igrzyska olimpijskie – opowiadał Marek Kolbowicz.

Współorganizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, obok Województwa Zachodniopomorskiego i Zachodniopomorskiej Federacji Sportu, jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wsparcie udzielili sponsorzy, w tym również firmy z regionu.

– Wiele lat temu sam startowałem w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i dziś jestem wzruszony, że mogę wspierać te działania – mówił Konrad Kijak, dyrektor KIA Polmotor.

Dyscypliny sportowe w programie OOM 2023:

- Badminton – Sianów (11-14 maja)

- Boks – Wałcz (14-20 kwietnia)

- Brydż – Kołobrzeg (13-27 maja)

- Judo – Koszalin (26-28 kwietnia)

- Gimnastyka artystyczna – Police (25-28 maja)

- Gimnastyka sportowa – Nysa (20-23 kwietnia)

- Skoki na trampolinie – Drzonków (12-13 maja)

- Piłka ręczna – turniej kobiet w Rewalu (14-18 kwietnia) i turniej mężczyzn w Dziwnowie (14-18 kwietnia)

- Siatkówka – turniej kobiet (11-14 maja) i mężczyzn (14-17 maja) w Policach

- Szachy – Darłowo (6-14 maja)

- Szermierka – Szczecin (27 kwietnia-13 maja)

- Taekwondo – Borne Sulinowo (12-14 maja)

- Tenis stołowy – Świdwin (10-14 maja)

- Zapasy – rywalizacja kobiet w Stargardzie (28-30 kwietnia), zapasy w stylu klasycznym mężczyzn w Koszalinie (21-23 kwietnia), zapasy w stylu wolnym mężczyzn w Białogardzie (30 kwietnia-2maja)