W Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie można obejrzeć wystawę poświęconą historii całego Pomorza, rozdzielonego obecnie granicą polsko-niemiecką. – Ta wystawa bardzo obiektywnie i interesująco opowiada o historii tego regionu. Nie mamy takiej ani w Szczecinie, ani w Słupsku, ani w Koszalinie – podkreśla dr Tomasz Ślepowroński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wystawa przygotowana w Muzeum Pomorza w Greifswaldzie była tematem kolejnego odcinka programu „Nos Kleopatry i wąsy Borkowicza”, realizowanego wspólnie przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego i portal wSzczecinie.pl. Gościem dr. hab. Eryka Krasuckiego był dr Ślepowroński, który współtworzył tę część ekspozycji dotyczącą polskiej historii Pomorza.

– Dyrektor Uwe Schröder, który miał największy wpływ na kształt ekspozycji, uznał, że jeżeli będziemy mówili o polskim Pomorzu Zachodnim, to musi oddać tę część w ręce polskich historyków i zapewnić im absolutną swobodę – opowiada dr Ślepowroński.

Wystawa zajmuje ponad 300 m2. Zaczynając zwiedzanie trzeba przejść miedzy dwoma autentycznymi słupami z dawnej granicy między PRL a NRD, w ekspozycji znajdziemy też oryginalny drut kolczasty. Wystawa skupia się na XX-wiecznej historii, ale nie brakuje odniesień do średniowiecza, a nawet prehistorii. Nieprzypadkowa jest data końcowa. W 2007 roku Polska weszła do strefy Schengen i znów można bez problemu podróżować po całym Pomorzu.

Eksponaty są bardzo różnorodne. Jednym z najbardziej spektakularnych w części polskiej jest wyprodukowany w Szczecinie motocykl Junak. Bardzo symboliczna w części niemieckiej jest gablota wypełniona gruzem, na którym leży odnalezione w piwnicach muzeum popiersie Adolfa Hitlera.

– Prezentujemy różne wątki, poczynając od I wojny światowej, do przełomu 1945 roku, gdy nastąpiła ogromna wymiana ludności i Pomorze przecięła nowa granicę. Potem pokazujemy dzieje Pomorzan, który trafili do RFN i dzieje Pomorza Przedniego w obszarze NRD. Ostatnia część jest niezwykła w niemieckim muzeum – prezentujemy polską historię Pomorza Zachodniego po 1945 roku – mówi Gunter Dehnert, historyk z Muzeum Pomorza w Greifswaldzie.

Dyskusja o wystawie była również okazją, by porozmawiać szerzej o polsko-niemieckim pograniczu. Całą rozmowę przeprowadzoną w ramach programu „Noc Kleopatry i wąsy Borkowicza” można obejrzeć na kanale Yotube Uniwersytetu Szczecińskiego.