Maszt zwieńczony wieńcem laurowym i ozdobnym grotem był oryginalną częścią wyposażenia kamienicy przy ul. Marmurowej 16 w Podjuchach. Trzeba było go jednak zdemontować ze względu na postępującą korozję. W czasie tej operacji maszt rozpadł się na kilka części.
Świadek historii przegrał z korozją
Cały budynek przy ul. Marmurowej 16 wymaga remontu, ale zarządzająca nim niewielka wspólnota mieszkaniowa (cztery lokale) nie ma na razie pieniędzy na ten cel. Pilnie natomiast trzeba było zająć się historycznym masztem.
– Maszt został zdjęty z uwagi na bardzo zły stan techniczny, co stanowiło zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców budynku oraz przechodniów. Maszt i odciągi były zupełnie skorodowane. Przy demontażu obiektu wykonawca był zobowiązany do szczególnej staranności – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. – Zarządca budynku chciał zachować maszt i pozostawić go jako tzw. świadka historii, pod warunkiem jednak, że stan techniczny masztu będzie zadawalający. Niestety, po zdjęciu go i po ułożeniu na gruncie, rozpadły się wszystkie elementy blaszane. Były one bardzo skorodowane.
Reklamował usługi artysty-ślusarza
Maszt ostatecznie został więc zutylizowany. Wspólnota mieszkaniowa nie ma finansowych możliwości, by pozwolić sobie na wykonanie i montaż kopii. Historyczna ciekawostka na zawsze zniknęła więc z krajobrazu Podjuch. Była jego częścią ponad 100 lat.
– Kamienica pod numerem 16, co najmniej od 1909 roku należała do licznej i szeroko rozgałęzionej w Podjuchach rodziny Stahlkopf. Od 1910 jej właścicielem był artysta-ślusarz (niem. Kunst-Schlosser), Otto Stahlkopf, który jako właściciel budynku i prowadzący w tym miejscu działalności gospodarczą występował w spisach jeszcze w 1943. Maszt, oprócz tego, że był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem z okazji świąt państwowych, był też rodzajem reklamy. Zwieńczony był wieńcem laurowym i ozdobnym grotem. Nie mamy żadnych informacji, kiedy został zamontowany, ale kiedyś widziałem zdjęcie z niemiecką, cesarską flagą, także raczej przed 1918 r. – opowiada Jakub Olszewski, miłośnik historii z Podjuch.
Budynek przy ul. Marmurowej 16 nie jest objęty ochroną konserwatorską. Nie ma go ani w wojewódzkim rejestrze zabytków, ani w gminnej ewidencji zabytków.
Komentarze
8