Aleję Kwiatową miały ożywić pawilony z kwiatami, ale będą jarmarki i imprezy artystyczno-edukacyjne. Najbliższa już w ten weekend, kiedy to w Alei Kwiatowej oraz znajdujących się w jej pobliżu placach odbędą się dwudniowe targi ogrodnicze Miasto Ogród. W planach na ten rok jest jeszcze blisko 20 wydarzeń.
Projekt uatrakcyjnienia Alei Kwiatowej był jednym z pomysłów, który zwyciężył w ubiegłorocznym głosowaniu do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Ponad tysiąc osób zagłosowało za przywróceniem alei jej dawnej funkcji. Projekt zakładał ożywienie „betonowej pustyni” poprzez nasadzenia kwiatów zarówno w pasie biegnącym wzdłuż alei, jak i w specjalnych pojemnikach (gazonach, koszach, też jako figury kwiatowe) oraz przywrócenie handlu kwiatami. Na deptaku miałyby stanąć spójne koncepcyjnie pawilony, w których prowadzona byłaby sprzedaż kwiatów ciętych.

- W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu
– informuje Tomasz Owsik-Kozłowski, przedstawiciel projektu „Kolorowa Aleja”. - Dlatego też Zakład Usług Komunalnych jeszcze w ubiegłym roku posadził wzdłuż Alei Kwiatowej niespełna 100 tysięcy cebulek krokusów, narcyzów, tulipanów i czosnków olbrzymich, które teraz mogą cieszyć oczy szczecinian i turystów. Prócz tego, już niebawem, aleja zyska kolejnych 30 tysięcy krokusów i 15 dwumetrowych wież kwiatowych. Procedura przetargowa na realizację tego zadania przez ZUK już trwa – wymienia.

Zamiast pawilonów z kwiatami, będą imprezy i jarmarki

Niestety, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na ustawienie w alei pawilonów dla kwiaciarek. Zamiast tego mają ją ożywić artystyczno-edukacyjne wydarzenia. - Z uwagi na tę przeszkodę jeszcze w roku ubiegłym odbywały się spotkania i konsultacje projektu m.in. ogrodnika miejskiego i Zakładu Usług Komunalnych z pomysłodawcą. W toku tych spotkań uznanie projektodawcy zyskało rozwiązanie polegające na "przywróceniu życia" na alei za pomocą nasadzeń nowych kwiatów, wprowadzenie instalacji florystycznych i wież kwiatowych oraz zorganizowanie cyklu wydarzeń, także z elementami handlowymi (dla przykładu - Miasto Ogród) – mówi Owsik-Kozłowski.

W sumie w tym roku w Alei Kwiatowej zaplanowano cykl 17 takich imprez. Pierwsza (Eko Wielkanoc) odbyła się pod koniec marca, kolejna organizowana jest w ten weekend. Mowa o Targach Miasto Ogród, które z hal MTS przeniosły się do centrum Szczecina. Poza Aleją Kwiatową targowe atrakcje zapełnią pl. Lotników i pl. Żołnierza.

Atrakcje też na pl. Lotników i pl. Żołnierza

Na tym pierwszym zlokalizowany zostanie tzw. zielony market, gdzie sprzedawane będą sadzonki roślin, kwiaty cięte i doniczkowe, zioła, drzewka i krzewy, byliny, cebulki kwiatowe. Odwiedzający zdobędą tutaj również porady z zakresu urządzania ogrodów i balkonów. Na placu Żołnierza powstanie strefa eko produktów. W jednolitych, drewnianych domkach będzie można spotkać wystawców oferujących tradycyjną i naturalną żywność, naturalne kosmetyki, rękodzieło i eko gadżety. Organizatorzy przekonują, że mieszkańcy będą mogli spędzić tutaj czas w klimacie „slow life – slow food”.
Z kolei w samej Alei Kwiatowej przygotowana zostanie strefa z animacjami, edukacyjnymi zabawami ekologicznymi, warsztatami przyrodniczymi i wystawą florystyczną.

Targi będzie można odwiedzać w sobotę (23 kwietnia) w godz. 10:00 – 18:00 oraz niedzielę (24 kwietnia) od 10:00 do 17:00.

Następna impreza 3 maja
W ramach projektu „Kolorowa Aleja” w tym roku w Alei Kwiatowej będziemy jeszcze obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja (g. 12:00-17:00), świętować urodziny Szczecina i witać wakacje. Zapowiadane są także jarmark bożonarodzeniowy, obchody Święta Niepodległości oraz weekend seniora.