W ostatnich dniach sierpnia park im. Romana Łyczywka stał się miejscem realizacji nowego filmu, który w całości powstaje w Szczecinie. To dramat obyczajowy o roboczym tytule „Nikt”, w którym główną rolę kreuje Lech Dyblik, znany m.in. z goszczącej aktualnie na ekranach kin komedii „Na bank się uda”. Pierwsze pokazy gotowej produkcji planowane są na styczeń przyszłego roku.

Jak stajemy się niewidzialni

Scenariusz do filmu napisał Rafał Molenda, szczeciński dziennikarz i pisarz. Jego reżyserem jest Dominik Czech, który chce zrealizować krótkometrażowy dramat na temat, o którym się prawie nie mówi.

– To film o tym, że z biegiem lat coraz gorzej radzimy sobie w życiu, stajemy się niewidzialni, praktycznie trochę jesteśmy nikim dla innych. Seniorzy są niejako odtrąceni od młodej generacji, od świata i tak czuje się główny bohater tego filmu – mówi Czech.

– Postać nazywa się starszy pan... To opowieść o człowieku, który jest na emeryturze i czuje się niepotrzebny, ale jednak próbuje nadać sens własnemu życiu. Mam różne przemyślenia na temat starości i w tej realizacji mogłem je przekazać, a bardzo lubię dopracowywać szczegóły, zmieniać dialogi, wychodząc nieco poza ustalony scenariusz – mówi o swojej roli Lech Dyblik.

Ważna rola dla tramwaju

Zdjęcia były kręcone w parku im. R. Łyczywka, ale w produkcji ważną rolę odgrywa także... tramwaj. Wiele zdjęć powstało w wynajętym od Spółki Tramwaje Szczecińskie pojeździe, z którego główny bohater ogląda miasto. 

– Od początku myślałem o Pogodnie, bo tu mieszkam od 5 lat i uważam, że to dobry plener filmowy – mówi Czech. – Widzę potencjał tego miasta i chciałbym uruchomić jego możliwości w tym kontekście. Tutaj zazwyczaj kręci się tylko pojedyncze sceny filmów, ale całe produkcje prawie w ogóle, a w tej produkcji miasta będzie dużo, bo pokażemy np. Wały Chrobrego, centrum... Chciałbym, żeby Szczecin stał się bardziej filmowy – dodaje.

Premiera w styczniu

Poza Dyblikiem w filmie „Nikt” zobaczymy, w mniejszych rolach, aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie – Adriannę Moniuszko-Janowską oraz Michała Lewandowskiego. Pierwszy pokaz tego dramatu planowany jest na styczeń 2020 r. Premiera internetowa nastąpi 1 kwietnia 2021 r., po cyklu prezentacji na festiwalach.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym filmu.