Zwiedzanie niedostępnej na co dzień lokomotywowni, oprowadzanie po kolejowym skansenie, koncert zespołu After Blues i przejazd nocnym pociągiem. Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało bardzo ciekawą propozycję na tegoroczną Noc Muzeów.
11. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie odbędzie się w sobotę, 21 maja. Muzeum Narodowe, które koordynuje całą akcję, program ma przedstawić w najbliższych dniach, ale już dziś zdradziło szczegóły jednej z najciekawszych atrakcji tego wydarzenia. Chodzi o Noc Muzeów w skansenie kolejowym w Gryficach, do którego szczecinianie będą mogli dojechać specjalnym nocnym pociągiem.

- Będzie to pierwsza pełna atrakcji impreza w przestrzeni plenerowej wystawy Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej w Gryficach – mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Unikatowe eksponaty zyskają iluminację, w programie także koncert zespołu After Blues oraz zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem. Tej nocy swoje podwoje otworzy, niedostępna na co dzień, a znajdująca się po sąsiedzku lokomotywownia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. To pierwszy akord obchodów 120-lecia popularnej wąskotorówki - wymienia.

Podróż specjalnym pociągiem na Noc Muzeów do gryfickiego skansenu wymaga mailowej rezerwacji miejsca. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem rzecznik.szczecin@p-r.com.pl. Zwrotnym mailem wysłana zostanie karta rezerwacyjna, na podstawie której będą sprzedawane w pociągu bilety (promocyjna cena biletu relacji Szczecin-Gryfice-Szczecin wynosi 14 zł; obowiązują ulgi ustawowe). W pociągu rolę przewodnika będzie pełnił Szymon Kaczmarek.

Specjalny nocny pociąg do muzeum w Gryficach uruchamia spółka Przewozy Regionalne:
Szczecin Główny (odjazd 18.37) – Szczecin Dąbie (18.50) – Kliniska (18.59) – Goleniów (19.09) – Osina (19.20) – Nowogard (19.28) – Płoty (19:44) – Gryfice (przyjazd: 19.57) 

Gryfice (odjazd 23.30) – Płoty (przyjazd 23.41) – Nowogard (23.57) – Osina (0.05) – Goleniów (0.16) – Szczecin Dąbie (0.38) – Szczecin Główny (0.50)

Co zobaczymy w kolejowym skansenie?
Plenerowa ekspozycja w Gryficach prezentuje kilkanaście parowozów i wagonów motorowych oraz kilkadziesiąt wagonów pasażerskich, towarowych i specjalistycznych. Oglądać można także urządzenia do obrządzania i naprawy wagonów, obrotnice, urządzenia sygnalizacyjne itp.

Jak czytamy w opisie wystawy, „zalążkiem gryfickiej ekspozycji kolei wąskotorowej był tabor wycofywany z eksploatacji w Pomorskich Kolejach Dojazdowych, głównie z Gryfic, Białogardu i Dobrej Nowogardzkiej, ustawiany już od końca lat 70. obok dworca gryfickiego. Cztery parowozy i wagon towarowy z 1899 roku dały początek skansenowi, który na początku lat 90. został przekształcony w wystawę stałą. Niektóre z prezentowanych pojazdów przeżyły dwie wojny światowe oraz dwie rewolucje, przemiany napędu parowego na spalinowy i elektryczny oraz likwidację kolei dojazdowych. Stanowią więc „skamieliny” materialnej kultury człowieka, trwale związane z gospodarczym rozwojem regionu. Ich wartość jest podwójna: po pierwsze dziś są już nieliczne, po drugie niektóre z nich, jak dinozaury u Spielberga, mogą ożyć”. ​