Webinar dla przedsiębiorców z województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego poświęcony najnowszym przepisom dotyczącym sztucznej inteligencji (AI) oraz kwestii cyberbezpieczeństwa. Dowiedz się, jak nowe regulacje mogą wpłynąć na Twoją firmę i przygotuj się na przyszłe wyzwania!

21 maja 2024 r. Rada UE dała zielone światło pierwszym światowym przepisom o sztucznej inteligencji - Rada zatwierdziła przełomowe prawo mające na celu harmonizację przepisów dotyczących sztucznej inteligencji, czyli tzw. akt o sztucznej inteligencji (ang. AI Act). Sztandarowe przepisy opierają się na podejściu "opartym na ryzyku", co oznacza, że im większe ryzyko wyrządzenia szkody społeczeństwu, tym surowsze przepisy. Jest to pierwsza tego rodzaju ustawa na świecie, która może ustanowić globalny standard regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.

Natomiast do 17 października 2024 r. każda firma powinna wdrożyć dyrektywę NIS2 służącą zapewnieniu cyberbezpieczeństwa. Czy jesteś już na to gotowy i wiesz co musisz zrobić? Czy w ogóle wiesz czym jest dyrektywa NIS2 i jakie obowiązki nakłada na przedsiębiorców?

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się m.in.:

 • czy korzystanie z narzędzi AI jest bezpieczne;
 • do kogo należą dane wprowadzane do narzędzi sztucznej inteligencji i wytwory działania tych narzędzi;
 • czy wytwory narzędzi AI są utworami w rozumieniu prawa autorskiego;
 • co nowego wprowadzi AI Act;
 • jakie podmioty będą objęte zapisami dyrektywy NIS2;
 • jakie wymagania formalne i techniczne musi spełnić firma wg dyrektywy NIS2;
 • jak reagować na incydenty zgodnie z NIS2;
 • jaka jest relacja NIS2 do RODO i innych norm z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Webinar poprowadzą:

 • Grzegorz Chamulak - dyrektor handlowy w firmie Xcomp, która specjalizuje się w projektowaniu infrastruktury IT oraz dostarczaniu najwyższej klasy sprzętu i oprogramowania. Z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży, Grzegorz doskonale zna rynek oraz potrzeby klientów. Jego głównym obszarem odpowiedzialności jest zarządzanie projektami bezpieczeństwa, gdzie nie tylko dba o skuteczne wdrożenie rozwiązań, ale także o zapewnienie pełnej ochrony danych i infrastruktury klientów.
 • Agnieszka Chmielewska - tłumacz przysięgły, absolwentka Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych Excutive Master of Business Administration (EMBA) w Wielkopolskiej Szkole Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu we współpracy z The Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii oraz The Strategic Leadership Academy w ICAN Institute w Warszawie we współpracy z Harvard Business Publishing. Doświadczenie zawodowe zdobyła na stanowiskach zarządczych w spółkach międzynarodowych w Polsce i poza jej granicami. Od 11 lat wspólnik i Prezes Zarządu dogadamycie.pl i lingy.uk.
 • Rafał Malujda – radca prawny i rzecznik patentowy. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie międzynarodowego prawa handlowego i międzynarodowego zarządzania przedsiębiorstwem w Rostocku (Niemcy) oraz kursu prawa angielskiego Uniwersytetu Cambridge. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej i prawie nowych technologii. Szczególną rolę w jego praktyce odgrywa obsługa projektów cloudowych, w tym w obszarze przetwarzania danych publicznych usług medycznych czy finansowych, licencjonowanie oprogramowania (w tym open source) oraz opracowywanie kontraktów w projektach realizowanych w metodykach zwinnych (agile). Doradca dla przedsiębiorców i osób z Polski, które chcą prowadzić działalność gospodarczą w Niemczech oraz inwestorów z Niemiec, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce.
 • Agnieszka Marciniak - radca prawny, audytor wiodący systemu ISO 27001. Specjalizuje się w bezpieczeństwie informacji, w tym ochronie danych osobowych przeprowadzając audyty i wdrożenia w sektorze prywatnym i publicznym, a także pełniąc funkcję inspektora ochrony danych. W kręgu jej zawodowych zainteresowań leży także szeroko rozumiane prawo cywilne materialne i procesowe, prawo gospodarcze, w szczególności prawo spółek handlowych, prawo pomocy publicznej, e-commerce i prawo konsumenckie.

 

Więcej informacji:

https://innowacje.zut.edu.pl/wydarzenia/technologia-prawo-regulacje-sztucznej-inteligencji-i-cyberbezpieczenstwa