Jeden z najważniejszych teatrów alternatywnych w Polsce gości właśnie w Szczecinie. W ramach tej wizyty odbywają się spektakle i warsztaty.

Teatr Ósmego dnia został założony w 1964 roku w Poznaniu jako teatr studencki, potem swoją działalność zmienił na zawodową. Pracuje w prawie niezmienionym składzie, chociaż przez większość czasu działał na emigracji. Oficjalnie do Polski powrócił po ’89. Teatr oscyluje zazwyczaj wokół bieżących wydarzeń lub czasów PRLu. Jego spektakle są często ironicznymi, mocnymi komentarzami. Działa zarówno na scenie jak i w plenerze.

„Requiem”

15 marca odbył się recital Ewy Wójciak do tekstów Anny Achmatowej. Niezwykły pokaz łączył śpiew z minimum rekwizytów, świetną grą aktorską oraz użyciem światła i cienia. Teksty Achmatowej przywołane przez aktorkę Ósemek były opisem tragedii terroru stalinowskiego. Literatura rosyjska, szczególnie o takiej tematyce była wyjątkową inspiracją dla aktorki. Mocne teksty połączone z równie mocnym głosem pięknej aktorki stworzyły niesamowity klimat tego wieczoru. Ten wyjątkowy pokaz odbył się w rocznicę śmierci założyciela Teatru Kana – Zygmunta Duczyńskiego.

Warsztaty – Autsajderzy. Przywołanie obecności – alternatywna lekcja teatru

Aktorzy przeprowadzają trzydniowe warsztaty z młodzieżą, udzielającą się w Teatrze Kana. Licealiści i studenci mają okazję poznać specyficzne techniki improwizacji wytworzone przez goszczący teatr offowy. Jest to lekcja swoistego pisania na scenie, improwizacji świadomej i zespołowej. Grupa będzie przygotowywać się do tego przez trening fizyczny i opanowanie własnego ciała. Dodatkowo uczestnicy będą się spotykać także wieczorem, aby obejrzeć archiwalne filmy i dokumenty z działalności Ósemek.

„Piołun”

19 marca o godzinie 19.00 w Teatrze Kana ostatni spektakl Teatru Ósmego Dnia. „Piołun” to ważna wypowiedź o polskim doświadczeniu, przedstawiona przez charakterystyczne dla tego teatru obrazowanie. Próba odnalezienia nadziei i spokoju ukazana przez świetnych aktorów z wieloletnim doświadczeniem. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Bilety: 15 i 20zł.