Z tegorocznego budżetu miasta mogą zostać wykreślone m.in. zadania dotyczące remontu niektórych ulic (np. Smoczej i Żupańskiego), przebudowy pętli autobusowej na Kołłątaja, budowy nowego żłobka czy zakupu kolejnych tramwajów. Urzędnicy tłumaczą, że główną przyczyną są realia funkcjonowania gminy w nowym porządku prawnym, wprowadzonym w ramach rządowego Polskiego Ładu.

Na zaplanowaną na wtorek 22 marca sesję Rady Miasta trafi przygotowany przez magistrat projekt zmian w tegorocznym budżecie. Zakłada on wykreślenie następujących zadań:

– remonty ulic (Smoczej, Krzemiennej, Żupańskiego, Barnima),

– modernizacja/przebudowa filii szkoły muzycznej w Dąbiu,

– modernizacja nawierzchni ulicy Południowej oraz Stołczyńskiej,

– kompleksowa przebudowa ulicy Kniewskiej oraz Lubczyńskiej (wraz z budową dróg rowerowych),

– przebudowa pętli autobusowej na ul. Kołłątaja,

– modernizacja toru kolarskiego,

– budowa żłobka na ul. Pszczelnej,

– rozbudowa schroniska dla osób bezdomnych przy Hryniewieckiego,

– zakup niskoemisyjnych autobusów oraz kolejnych tramwajów dwukierunkowych,

– budowa Ekoportu przy ul. Ludowej.

– Wszystkie wyżej wymienione inwestycje, pojawiłyby się w tegorocznym budżecie Gminy Miasta Szczecin gdyby nie obecna sytuacja kryzysowa – podkreśla Marta Kufel z Urzędu Miasta.

Cięcia były już wcześniej

Jaka jest przyczyna tej sytuacji kryzysowej? Samorządowcy winą obarczają przede wszystkim władze centralne. Budżet na ten rok został okrojony już wcześniej, gdy wiadomo było, że wskutek zmian dotyczących podatku PIT, wzrost wpływów z tego tytułu do budżetu miasta będzie mniejszy niż prognozowano. Zapadła wówczas decyzja, że priorytetem jest dokończenie rozpoczętych wcześniej inwestycji, a rozpoczęcie kolejnych będzie uzależnione od uzyskania ewentualnych zewnętrznych dofinansowań.

Okazuje się jednak że po zaledwie trzech miesiącach niezbędne mają być kolejne cięcia. Dlaczego?

– Niestety, pierwsze miesiące funkcjonowania Gminy w nowym porządku prawnym również nie napawają optymizmem. Dlatego też, podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która została zaplanowana na 22 marca br. radnym przedstawiona zostanie propozycja zmian w tegorocznym budżecie gminy – tłumaczy Marta Kufel.

Nieplanowane wydatki związane z konsekwencjami wojny

Dodatkowym obciążeniem budżetu samorządu jest pomoc dla ukraińskich uchodźców, przybywających do Szczecina z terenów ogarniętych wojną.

– Oznacza to, że konieczne jest zaangażowanie nieplanowanych dodatkowych środków finansowych na pomoc ludziom, którzy niejednokrotnie zostali z niczym – mówi Marta Kufel.

Proponowane cięcia w budżecie muszą zostać zaakceptowane przez radnych. Klub prezydenta Piotra Krzystka (Koalicja Samorządowa Szczecin) i Koalicja Obywatelską tworzą wspólnie większość.