Baltic Economic Congress to jedno z największych wydarzeń gospodarczych na Pomorzu Zachodnim. W siedmiu debatach dyskutowano m.in. na temat zielonej energii, środków z Unii Europejskiej i odbudowaniu gospodarczego potencjału Polski. – Zależy nam na tym, by przedsiębiorcy spotykali się, rozmawiali, dyskutowali. Agenda naszego wydarzenia układana była w oparciu o sugestie przedsiębiorców, którzy zgłaszali, na które tematy chcą rozmawiać – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Wszystko o biznesie. Kilkaset osób wzięło udział w Baltic Economic Congress

Była to już druga edycja Baltic Economic Congress. Wydarzenie odbyło się 21 września i zostało podzielone na dwie części. Przedsiębiorcy zgromadzeni w Operze na Zamku w Szczecinie wzięli udział w kilku merytorycznych debatach na temat gospodarki, a także wysłuchali powerspeech w wykonaniu Mateusza Grzesiaka, trenera biznesu. Wieczorem odbyła się Gala Konkursu Przedsiębiorca Roku Pomorza Zachodniego 2023.

Jak mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej, Szczecin potrzebuje kongresu ekonomicznego.

– Biznes potrzebuje przestrzeni do dyskusji. Baltic Economic Congress stał się forum wymiany opinii, ale i możliwości zdobycia wiedzy na najważniejsze tematy. W tym roku dyskutowaliśmy o wielkich zmianach, z jakimi przyszło mierzyć się przedsiębiorcom w ostatnich latach. Było także o zielonej energii, funduszach europejskich, na które bardzo czekamy. Cieszy mnie duża szczecińskość naszej inicjatywy, bo jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony był wspaniałej inicjatywie „Zrobione w Szczecinie” – mówi Hanna Mojsiuk.

Kongres to miejsce, gdzie można jasno wyartykułować problemy przedsiębiorców, przyznał Rzecznik MŚP, minister Adam Abramowicz. – Od nowego roku płaca minimalna wzrasta do 4300 złotych brutto, słyszymy, że zaraz będzie 4600 zł brutto. W niektórych regionach płaca minimalna zaraz będzie równa średniej płacy. To nie jest zdrowa sytuacja i przedsiębiorcy mogą sobie z tym nie radzić. Musimy mówić o tym głośno – zaznaczał. 

– Polska Fundacja Przedsiębiorczości jest otwarta na wszelkie inicjatywy dyskusji o problemach przedsiębiorców. Współpracujemy z Północną Izbą Gospodarczą między innymi w zakresie szkoleń oferowanych przez naszą platformę. Zabraliśmy głos w dyskusji o polskiej marce oraz funduszach dla przedsiębiorców – dodał Marcin Pawłowski, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. 

Kto został Przedsiębiorcą Roku Pomorza Zachodniego?

Wieczorną galę otworzyła prezes Hanna Mojsiuk, następnie głos zabrali wojewoda Zbigniew Bogucki, wicemarszałek Stanisław Wziątek i zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera. Zanim przyznano nagrody przedsiębiorcom, wręczono Buławy Przedsiębiorczości. Trafiły one w ręce prof. Anety Zelek, rzecznika MŚP Adama Abramowicza, prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, prezes Grupy CSL Laury Hołowacz oraz dewelopera Piotra Tomaszewicza.

Nagrody „Przedsiębiorca Roku Pomorza Zachodniego 2023” przyznawane były przez kapitułę konkursową. Oto tegoroczni laureaci:

  • kategorii do 10 zatrudnionych: EasyFootings
  • w kategorii do 50 zatrudnionych: Mpower Technologie

  • w kategorii do 250 zatrudnionych: Troton Polska

  • w kategorii powyżej 250 zatrudnionych: CEVA Logistics CFS Fulfilment Solutions Sp z oo.

  • menadżerka roku: Beata Kurdelska, Prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej

  • menadżer roku: Bartłomiej Stępień, właściciel i prezes firmy Elektryka Morska

  • w kategorii przedsiębiorstwo rodzinne: MultiProjekt

  • w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu: CitoNet Szczecin

  • nagroda internautów: CEVA Logistics CFS Fulfilment Solutions Sp z oo.