Założyły jedyną taką manufakturę w Polsce, projektuje i szyje specjalistyczną odzież dla miłośników jeździectwa, stawiają na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania fundamentowe. To właśnie tym zajmują się laureaci trzeciej edycji marszałkowskiego konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu".

Do trzeciej edycji marszałkowskiego konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu" zgłosiło się 150 mikroprzedsiębiorstw z całego Pomorza Zachodniego. Pod koniec listopada ubiegłego roku poznaliśmy finałową dziesiątkę, a w poniedziałkowy wieczór w Operze na Zamku - wielkich zwycięzców.

- Tak duża liczba zgłoszeń, to dla nas potwierdzenie słuszności tego, co robimy. Jeżeli zastanowimy się, jak miasta i regiony przekuwają swoje problemy w sukces, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma swoją historię. Wszyscy jesteśmy świadkami jak piękną historię przemiany gospodarczej ma za sobą Pomorze Zachodnie. To region, który kiedyś posiadał 20-procentowe bezrobocie, a dziś jest doceniany na arenie europejskiej.

Pierwsza taka manufaktura i projekty jeździeckiego ubioru

Trzecie miejsce (nagroda 20 tys. złotych) zajęły siostry z WIKK.ME. Panie otrzymały również nagrodę publiczności (10 tys. złotych), o której przyznaniu zadecydowała widownia Opery na Zamku. Dziewczyny stworzyły tętniącą życiem manufakturę, która zarazem jest pierwszą taką w Polsce. To miejsce, gdzie powstają naturalne, najwyższej jakości granole wypiekane tuż przed dostawą do klienta.

- Gratulujemy wszystkim laureatom. To dla nas ogromny zaszczyt znaleźć się w tak zacnym gronie zachodniopomorskich firm. To sukces, który nie byłby możliwy bez ambitnego, zgranego i kobiecego zespołu oraz wsparcia naszych bliskich - mówiły siostry.

Drugie miejsce (nagroda 25 tys. złotych) przyznano True Rider. To polska marka założona w 2014 roku, w której Natalie Palacz szyje i testuje prototypy jeździeckiego ubioru.

- Chyba pierwszy raz nie wiem, co powiedzieć. Jako producent odzieży jeździeckiej działamy naprawdę w wąskiej niszy i jestem pozytywnie zaskoczona tym wyróżnieniem. Chcę serdecznie podziękować też za organizację tego programu. Cieszę się, że w naszym województwie organizowanych jest coraz więcej takich inicjatyw – podkreśliła założycielka True Rider.

Pierwsze miejsce i pierwsza “Złota Bandera”

Pierwsze miejsce (nagroda 30 tys. złotych) zajęła firma z Dziwnowa, Easy Footings. Przedsiębiorstwo projektuje i produkuje innowacyjne, gotowe do natychmiastowego zastosowania w każdym terenie prefabrykowane fundamenty mikropalowe. Firma została założone w 2010 roku, a w 2018 roku jej działania zostały docenione poprzez nadanie tytułu “Orła Innowacji”.

- Skromnie, w zacisznej miejscowości nadmorskiej robimy po prostu swoje. Ta nagroda nie jest dla mnie, to uznanie naszych proekologicznych inicjatyw i projektów, które staramy się wdrażać - mówił prezes Easy Footings Henryk Zawiślak. - To dla nas mobilizacja, aby kolejne produkty wpisywały się w europejski ład zielony. Nasz cel to dążenie do neutralności klimatycznej.

W tym roku Kapituła konkursu przyznała także „Złotą Banderę". Specjalne wyróżnienie przekazano w ręce przedstawicieli Centrum Słowian i Wikingów. Odwiedzając skansen na wyspie Ostrów można przenieść się o tysiąc lat wstecz i wziąć udział w żywej lekcji historii. Zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne, obrzędy, muzyka.

- Kiedy 20 lat temu zakładaliśmy to stowarzyszenie, to komitet założycielski miał problem z nazwą. Niektórzy członkowie uznali, że “Centrum Słowian” jest określeniem na wyrost. Z tego jesteśmy najbardziej dumni. Zjeżdżają się do nas rekonstruktorzy z całego świata.

Zimową porą przyjeżdżają do nas Niemcy, którzy szukają inspiracji. Realizowane są filmy przez National Geographic, Discovery - mówił prezes stowarzyszenia Wojciech Celiński.

Gościem specjalnym gali w Operze na Zamku był Michał Sadowski. Twórca i założyciel Brand24 opowiedział, jak rozwijać biznes w Internecie.